Kaynak kitap yükü, velilerin belini büküyor

Haber | İlker Doğan

Her eğitim döneminin başında ücretsiz olarak dağıtılan ders kitapları neredeyse hiç bir işe yaramıyor. Öğretmenler çareyi ‘kaynak’ kitaplarda arıyor. Her dersin öğretmeni, velilerden en az bir kaynak kitap istiyor. 6-7 kaynak kitabın toplam maliyeti ise 300 TL’yi buluyor.

Her eğitim döneminde okullarda dağıtılan ders kitapları, velilerin kitap masraflarını azaltmadığı gibi öğretmenlerin işini de kolaylaştırmadı. Bu nedenle konuların yüzeysel olarak ele alındığı ders kitapları kaynak kitaplarla destekleniyor. Her dersin öğretmeni, velilerden en az bir kaynak kitap ve soru bankası istiyor. Okul yöneticileri, kaynak kitap almanın zorunlu olmadığını söylüyor ancak öğretmenlerin tamamı dersleri kaynak kitaplardan takip ediyor. Bu da yetmiyor, ödevler de kaynak kitaplardan veriliyor. Dolayısıyla velilerin, kaynak kitap almaktan başka çaresi kalmıyor.

MECBUR DEĞİLSİNİZ AMA…

Kızı bu yıl ortaokula başlayan Bekir Selvi, bugüne kadar 5 ders için kaynak kitap aldığını ve toplam 210 TL para ödediğini anlatıyor. Kağıda gelen zamların kitap fiyatlarına da yansıdığını anlatan Bekir Selvi, “Bir kaynak kitap 40-50 TL. Bazı öğretmenler iki kaynak kitap istiyor. Biri derste takip etmek için, diğeri de ödev için diyorlar. Almam gereken 2 kaynak kitap daha var. Ve onların fiyatı da toplamda 95 lira.” diyor.

DERS KİTAPLARI YETERSİZ

Bir ortaokulda görevli Fen Bilgisi öğretmeni Ahmet Kaynak ise kaynak kitapları devletin dağıttığı ders kitapları yetersiz olduğu için istediklerini söylüyor; “Veliler için masraf olduğunu biliyoruz ama mecburen istiyoruz. Devletin dağıttığı kitaplarda konular yeteri kadar anlatılmış ve soru bankalarıyla desteklenmiş olsa neden velilerden ekstra kitaplar isteyelim!”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin