Katledilen ailenin yakınları anlattı: Husumetin sebebi Kürt kimliğimiz

Konya’nın Meram ilçesinde yaşanan ve 7 kişinin hayatını kaybettiği katliamda aileler arasındaki ‘husumetin’ sebebi ortaya çıktı. Katledilen aile üyelerinin suçu ‘Kürt’ olmaları. Öldürülen Yaşar Dedeoğlulları’nın kuzeni Halis Boran, “15 sene kadar evvel, radyodan 5 askerin öldürüldüğü haberi veriliyor. O arada Veli ismindeki kişi, Yaşar’a dönüp Kürtlere hakaret ediyor. Husumet o günden bu yana devam ediyor.” diyor.

Konya’da 7 üyesi öldürülen Karslı Dedeoğulları ailesinin yakınları katliamın öncesine dair Artı Gerçek’e önemli açıklamalarda bulundu. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, olaydan hemen sonra yaptığı açıklamada, katliamın ‘iki ali arasındaki husumetten’ kaynaklandığını açıklamıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise “Saldırının Türk-Kürt meselesiyle ilgisi yok, 10 yıllık husumet.” ifadelerini kullanmıştı. Yandaş basında da katliamın sebebinin ‘kedi’ olduğu yazıldı. Buna göre Dedeoğulları Ailesi’ne ait kedi ve yavrularının komşuları Altun Ailesi’nin kızları tarafından alınıp götürülmesi iki aileyi birbirine düşman etmişti.
Ancak ne Başsavcılık ne de Süleyman Soylu, ‘husumetin’ başlangıcına dair tek kelime etmedi. Dedeoğulları ailesinin neden 15 yıldır saldırıya uğradığına dair hiç bir açıklama yapılmadı.

Konya’nın Karatay ilçesine bağlı Saraçoğlu Mahallesi’nde kurulan taziye çadırında Yaşar Dedeoğulları’nın kuzenlerinden Halis Boran da vardı. Öldürülen Yaşar Dedeoğulları’nın kendisiyle bu konuda sürekli istişare halinde olduğunu anlattı. Maruz kaldıkları ırkçı saldırıları da kendilerine anlattığını dile getirdi.

ARTIK GERÇEK’İN HABERİ İÇİN LİNKE TIKLAYABİLİRSİNİZ

SALDIRILAR 15 YIL ÖNCE BAŞLIYOR

Irkçı saldırıların ilk olarak 15 yıl önce başladığını belirten Boran, “Bundan 15 yıl önce Veli adında birine işçi çalıştığı zaman, mola veriyorlar. Mola halinde radyoyu açıyorlar. Radyoda 5 tane askerin öldürüldüğü duyuruluyor. O arada Veli, Yaşar Dedeoğulları’na dönüp Kürtlere hakaret ediyor, küfür ediyor. Yaşar Dedeoğulları da diyor ki ‘Ben de Kürt’üm, neden küfür ediyorsun?’ Bir daha küfür ettiği zaman Yaşar Dedeoğulları buna müdahale ediyor, orada kavga çıkıyor. Millet araya giriyor, bunları ayırıyor. Husumet, o günden bugüne devam ediyor.” dedi.

AREFE GÜNÜ 60 KİŞİLİK GRUP SALDIRDI

Sonrasında Mayıs ayında Dedeoğulları ailesine yapılan ilk büyük saldırıyı anlatan Boran “Arife gecesi saat 10.00’da 60 kişilik bir grup Yaşar Dedeoğulları’nın evine saldırıda bulunuyor. Yaşar Dedeoğulları ve çocukları darp ediliyor. Metin Dedeoğulları, katledilen çocuk 1 hafta Meram Tıp Fakültesi’nde yattı. Bunların kolları, bacakları kırıldı. Genç kız ‘Ağabeyimi öldürmesinler’ diye elini kaldırıyor, bunun parmaklarını kırıyorlar. O kız de şimdi katledildi.” diye anlattı.

EMNİYET AMİRİ AZARLIYOR: SESİNİ YÜKSELTME

Halis Boran anlatmaya devam ediyor: “Maalesef devlet bunları korumadı. Bunları darp edenleri, şimdi de bunları öldürenleri korudu. Devletin burada ihmali var, Konya Valisinin ihmali var, emniyet amirinin ihmali var. Dün emniyet amiri oraya gelmiş, ben emniyet amiriyle konuşuyorum, bana diyor ‘Sesini yükseltme’. Ben de diyorum ki ‘Memur bey, bizim acımız büyük, 7 tane insanımız katledildi. Sizin beni dinleyip daha iyi davranmanız gerekmez mi?”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin