Kati Piri: 15 Temmuz’a dair soru işaratleri 4 aydır aynen duruyor

15 Temmuz darbe girişiminin Hizmet Hareketi tarafından organize edildiğine Avrupa ikna olmadı. Girişimin üzerinden 4 ay geçmesine rağmen, ortada delil olmaması kafalardaki soru işaretlerini arttırıyor. Strazburg’da Türkiye oturumu sonrasında bir grup gazeteciyle bir araya gelen AP Türkiye raportörü Kati Piri, 15 Temmuz’un arkasında Gülen Hareketi’nin olup olmadığına ilişkin soru üzerine, bu yönde açık delil bulunmadığının altını çizdi.

Kati Piri, “15 Temmuz gecesine dair 16 Temmuz’da var olan soruların hepsi bugün de aynen ortada. Ne olduğunu, kimin yaptığını bilmiyoruz. Darbede farklı gruplardan bireylerin bulunduğuna dair varsayımlar var. Maalesef araştırmacı gazetecilerin gerçekte ne olduğunu ortaya çıkarabileceği bir ortam da yok.” açıklamasını yaptı.

Piri, Avrupa Komisyonu’nun Başkan Yardımcısı Frans Timmermans’ın geçtiğimiz günlerde Belçika basınına yansıyan açıklamalarının da yanlış aktarıldığını da hatırlattı. AP’deki Sosyal Demokratlar grubunun Başkan Vekili Knut Fleckenstein da darbenin arkasında Gülen Hareketi’nin bulunduğuna dair açık delil bulunmadığını dile getirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin