Kasparov ve Rubin’den İnandı’nın kaçırılması yorumu: Yeni bir Kaşıkçı vakası

HABER | TR724

Dünya Şampiyonu satranç ustası ve insan hakları aktivisti Garry Kasparov dün, “Kırgızistan’da gelişen bir [Cemal] ‘Kaşıkçı’ vakası mı var?” diye soran tweet’i ile, Kırgızistan’da Türkiye istihbaratı tarafından kaçırıldığı iddia edilen öğretmen Orhan İnandı’nın durumunu gündeme taşıdı. Aynı gün içinde Amerikalı siyaset bilimci Michael Rubin de, Washington Examiner gazetesinde yayınladığı yazısında, Amerikalı liberalleri Kırgızistan’daki duruma, tıpkı Kaşıkçı vakasında olduğu gibi, tepki göstermeye çağırdı.

Aynı zamanda ABD merkezli Human Rights Foundation’ın (İnsan Hakları Vakfı) başkanı olan Kasparov, Orhan İnandı’nın Kırgızistan’daki Türkiye büyükelçiliğinde “kaybedildiği” haberini 640 bin takipçisiyle paylaştı. 25 yıldır öğretmenlik yapan ve Kırgız vatandaşı da olan İnandı, bir hafta önce başkent Bişkek’te kaybolmuş, eşi Reyhan İnandı’nın iddiasına göre, Türkiye büyükelçiliğine götürülerek, Kırgız vatandaşlığından vazgeçmesi için zorla belge imzalatılmak istenmişti. Durumu hâlen belirsizliğini koruyor.

Suudi Arabistan vatandaşı ve The Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı da, 2018 yılında İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda “kaybedilmiş” daha sonra hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Who is Orhan Inandi gone missing in Bishkek? - AKIpress News Agency

RUBİN: ABD DIŞİŞLERİ BAKANI ORHAN İNANDI İÇİN HAREKETE GEÇMELİ

Amerikalı siyaset bilimci Rubin de, İnandı’nın durumunu Kaşıkçı’ya benzeterek, Riyad’ın da Kaşıkçı’yı “terörist” olarak gördüğünü ve aleyhinde uluslararası bir kampanya yürüttüğünü aktardı. Ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e seslenerek, “eğer İnandı hakkında suskunluğunu sürdürürse, Kaşıkçı hakkındaki moral üstünlüğü yara alacak,” ifadelerini kullandı. Ayrıca Kaşıkçı cinayetinden sonra Suudi yetkililere yönelik uygulanan yaptırımların Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da uygulanmasını istedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin