Kars’ta kaybolduktan 7 gün sonra ölü bulunan Sedanur toprağa verildi

Kars’ın Kağızman ilçesinde kaybolduktan 7 gün sonra ölü bulunan Sedanur Güzel’in cenazesi, köyünde defnedildi. Sedanur’un otopsisinde tecavüz bulgusuna rastlandığı açıklandı. Fakat daha sonra hem Valilik hem de Savcılık iddiaları yalanladı.

Erzurum’daki Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığında 6 saat süren otopsinin ardından Kağızman’a getirilerek İlçe Devlet Hastanesi morguna kaldırılan Sedanur Güzel’in cenazesi, sabah saatlerinde alınarak köyüne götürüldü.

Evinin önünde helallik alınmasının ardından küçük kızın cenazesi, köy mezarlığına getirildi. Burada Sedanur’un, fenalık geçirerek bayılan bazı yakınlarına 112 Acil Servis ekipleri müdahale etti.

Kılınan cenaze namazının ardından 9 yaşındaki Sedanur Güzel’in cenazesi, dualarla toprağa verildi.

Anne Handan ve baba Abdullah Güzel gözyaşları içinde en büyük kızlarını son yolculuğuna uğurladı. Acılı anne, kızının mezarına sarılarak ağıtlar yaktı.

Sputniknews.com’un haberine göre, cenaze töreninin ardından Sedanur’un ailesine taziyelerini ileten Vali Doğan, gazetecilere açıklama yaptı.

‘YENİ GÖZALTI YOK’

Doğan, tarifi imkansız bir acı yaşandığını vurgulayarak, “Umarım bu son olur. Anne babalara tavsiyem, biraz daha dikkatli olalım” dedi. Olayla ilgili ilk günden itibaren ciddi bir ekip oluşturulduğunu aktaran Doğan, olayın failleri bulacaklarını ve adalete teslim edeceklerini söyledi.

Doğan, otopsi işlemlerinin tamamlandığını anımsatarak, “Arkadaşlarımız çalışıyorlar. Dün otopsi işlemleri tamamlandı ancak neticesi daha çıkmadı. Neticesi belli olduğunda da kamuoyuyla paylaşacağız” ifadesini kullandı.

Doğan, olayla ilgili yeni gözaltıların olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Hem köy hem yoldan geçen, köyün etrafında irtibatlı kişiler de dahil olmak üzere inceleme ve araştırmamızı sürdürüyoruz. İnşallah kısa süre içinde neticeye ulaşırız diye düşünüyorum. Cenazeyi iz takip köpeğinin koku alması sonucu JAK timleri buldu. Arkadaşlarımız çok ciddi çalışıyorlar, bunu neticelendireceğiz. Bütün Türkiye’ye vaadimiz olsun, bunu neticelendireceğiz ve sorumlusu kim veya kimlerse Türk adaletinin önüne çıkartacağız.”

Vali Doğan, olay yerinde bulunan bavulun olayla ilgisi bulunmadığını da sözlerine ekledi.

TECAVÜZ BULGUSUNA RASTLANDI

Güzel’in otopsisinde tecavüz bulgusuna rastlandı. Cinayete kurban gittiği kesinleşen Sedanur’un ölüm nedeni, organlarından alınan örneklerle kesinleştirilecek. Güzel’in cesedinde sıcak ve havasız ortam nedeniyle kurtlanma oluştuğu belirlendi. Morarma kurtlanma nedeniyle vücuttaki darp izlerini tanımlayamayan uzmanlar, Sedanur Güzel’in öldürüldüğünün kesin olduğu yönünde görüş bildirdi.

Yine morarma kurtlanma nedeniyle kesin ölüm nedenini belirleyemeyen uzmanlar, kan, DNA ve iç organlarından örnekler aldı. Tecavüz bulgusuna da rastlayan uzmanlar, aldığı örneklerle bunu da kesinleştirecek.

VALİLİK VE SAVCILIK TECAVÜZ İDDİALARINI YALANLADI

Diğer yandan Kars Valisi Rahmi Doğan, Demirören Haber Ajansı’nın 9 yaşındaki Sedanur Güzel’in otopsi raporunda tecavüz bilgisi rastlandığına ilişkin haberini yalanladı. Vali Doğan, “Sedanur kızımızla ilgili basında çıkan otopsi sonuçları açıklandı bilgisi doğru değildir” açıklamasında bulundu. Kars Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Fatih Camgöz, yaptığı açıklamada, “Sedanur Güzel’in cinsel istismara maruz kalıp kalmadığı ve ölümünün nasıl gerçekleştiği net olarak ancak patolojik inceleme sonucu belli olacaktır” demişti.

Kars’ın Kağızman ilçesi Paslı köyünde, 16 Eylül’de yabani meyve toplamaya çıkan Sedanur Güzel’den bir daha haber alınamamıştı.

JAK timleri, AFAD ekipleri, UMKE görevlileri ve iz takip köpeği “Atak”ın yanı sıra köylülerin de katıldığı bir hafta süren arama çalışmalarının ardından Güzel’in cansız bedeni, köyün bir kilometre yakınında taşların altına gizlenmiş vaziyette bulunmuştu.

Olayla ilgili ailenin komşusu olan ve cinsel istismar dahil çok sayıda suç geçmişi olan Ertan Bozkurt adlı kişi tutuklanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin