Kars’ta 9 kişi tutuklandı

Kars’ta aralarında belediye meclis üyelerinin de bulunduğu 9 kişi tutuklandı.

Kars’ta 1 Ekim günü belediye ve HDP’li siyasetçilere yönelik operasyonda gözaltına alınanlar gruplar halinde adliyeye sevk ediliyor.  Emniyet’teki işlemleri tamamlanan 10 kişi bugün savcılığa çıkarıldı.

Savcılık ifadelerinin ardından nöbetçi sulh ceza hâkimliğine sevk edilen 10 kişiden Kars Belediyesi Meclis üyeleri Kaya Naki, Ömer Albayrak ve Fahrettin Kaya ile Medya Tagay, Reis Baykız, Hamit Taşdelen, Hamdi Erkmen, Bülent Ağbaba, Suat Bayhan tutuklandı. Halil Kan ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Dosyada gizli tanık ifadeleri bulunurken, tutuklamalara gerekçe olarak HDP’nin pandemi döneminde başlattığı Kardeş Aile Kampanyası ile kişilerin 2014-2016 yılları arasında katıldıkları basın açıklamaları gösterildi.

NE OLMUŞTU?

Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen’in 6-8 Ekim operasyonu gerekçe gösterilerek gözaltına alınması ve kayyım atanmasını engellemek için istifa edeceğini açıklamasından bir gün sonra aralarında Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca’nın da bulunduğu 21 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltı kararının ardından Alaca ile 5 Belediye Meclis üyesi ve 2 İl Genel Meclis üyesi görevden uzaklaştırılırken, Ayhan Bilgen hakkında tutuklama kararı verildiği 2 Ekim günü Kars Belediyesi’ne kayyım atanmıştı.

Operasyon kapsamında gözaltına alınanlardan 6 kişi 5 Ekim’de adliyeye sevk edilmiş, Zorba Baskutlu, Hazal Agdeve ve İzzet Artuğ tutuklanmış, diğer üç kişi serbest bırakılmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin