Karlov suikastinden 1 yıl sonra serginin organizatörü tutuklandı

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un silahlı saldırıyla öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında, maktulün suikasta uğradığı serginin organizatörü Mustafa Timur Özkan bir yıl sonra tutuklandı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınan Özkan, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Adliyede soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına ifade veren Özkan, “tasarlayarak adam öldürmeye iştirak” suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe çıkarıldı.

Nöbetçi 4. Sulh Ceza Hakimliği, Özkan’ın tutuklanmasına karar verdi.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov, 19 Aralık 2016’da Ankara’da katıldığı bir sergide uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

Rusya fotoğraflarının yer aldığı serginin organizatörlüğünü yapan Özkan, 11 Ocak’ta gözaltına alınmış ve savcılık ifadesinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Cinayetle ilgili aralarında Guru Medya Yayın Grubu Başkanı Hayreddin Aydınbaş’ın da bulunduğu 3’ü polis 4 kişi tutuklanmıştı.

Cinayetten gözden kaçırılan Sosyal Doku Vakfı ve Nurettin Yıldız

Diğer Karlov suikastinde gözden kaçırılanlar arasında en dikkat çeken  konu ise  Sosyal Doku Vakfı ve Nurettin Yıldız. Cinayet sürecinde suikastçi M. Mevlüt Altıntaş’ın “Sosyal Doku” whatsupp grubunda üye olması dikkat çekti. Altıntaş’ın, “Cumhurbaşkanımıza destek vermeyi imanımın gereği görüyorum” diyen Nureddin Yıldız’ın sohbetlerine sık sık katıldığı ortaya çıkmıştı. Aynı zamanda Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız, Kızılcahamam’daki AKP kampında Gençlik Kolları’na eğitim vermişti. Yıldız’ın Hacı Bayram Camisi’ndeki sohbetlerine katılan Altıntaş’ın, toplantılara eski ev arkadaşı ile gittiği ortaya çıkmıştı. Fakat cinayeti işleyen Altırtaş ile Sosyal Doku Vakfı ve Nurettin Yıldız bağlantısın yavaş yavaş kapatıldı.

Diğer yandan Altıntaş’ın bir akrabası ‘polis olduktan sonra’ radikalleştiğini söylerken, ‘uzun zamandır takip ettiği’ Suriye’deki Selefi bir grupla temas halindeki bir tanıdığı da şu bilgiyi vermişti: “Çevik Kuvvet’ten ayrılıp aktif görev almak istediğini söyledi ve bu konuda tavsiye istedi.”

Altıntaş cinayetten sonra El Nusra örgütünün marşının giriş kısmı söylemişti. Tekbir getirerek “Halep’i, Suriye’yi unutmayın” diye bağırmıştı.

‘Mesleğe girdikten sonra değişti’

O dönem bu durumu haber yapan Hürriyet suikastçı polisin bir akrabasının da, son dönemlerde Altıntaş’taki değişikliğin ailede dikkat çektiğini öne sürdüğünü aktararak şu sözlerini aktarmıştı: “Kuşadası’na denize girmeye gittiğimizde bizimle fotoğraf bile çektirmezdi. Ama son geldiğinde denize bile girmemiş. Hatta artık televizyon dahi açtırmıyormuş evde. Bu değişimi biraz evdekilerin tuhafına gitmiş. ‘Amma değiştin’ diye de çıkışmışlar. Altı yedi aylık bir süreç olduğunu sanmıyorum. Son iki-iki buçuk yılında yani mesleğe girdikten sonra böyle değiştiğini düşünüyoruz. Bizim bildiğimiz kadarıyla bir kız arkadaşı yoktu.”

Selefi grupla da temas etmiş

Hürriyet’in haberinde Altıntaş’ın bir yıl önce Suriye’deki ‘Kurtuba Gençlik Hareketi’ adlı Selefi grupla bağlantılı Murat Oduncu adlı Türkiye vatandaşıyla da temas kurduğu ortaya çıktı. Haberde Oduncu’nun suikastten sonra Twitter’dan, Altıntaş’ın “Çevik Kuvvet’ten ayrılıp aktif görev almak istiyorum” dediğini yazdığı belirtildi.

Altıntaş 15 Temmuz’dan sonra Erdoğan’ın koruma ekibinde yer almıştı

Altıntaş’ın ilginç bağlantılarından biri de 15 Temmuz’dan sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da katıldığı 8 programa özel olarak seçilerek görev verilmesi. Altıntaş Cumhurbaşkanlığı korumalarından hemen sonra iç güvenliği sağlayan ekip arasındaymış.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin