Karikatürist Latif Demirci hayatını kaybetti

Türkiye’de karikatür sanatının önde gelen isimlerinden Latif Demirci hayatını kaybetti.

“Press Bey ve Media Hanım”, “Muhlis Bey”, “Mithat ve Mirsat”, “Arap Kadri” gibi tiplemeleriyle bilinen karikatürist Latif Demirci kısa bir süre önce kalp ameliyatı geçirmişti. Demirci’nin dün evde düştüğü ve hastaneye kaldırıldı. Latif Demirci yapılan tüm müdahalelere rağmen bu sabah hayatını kaybetti.

Demirci’nin vefat haberini Hürriyet yazarı İhsan Yılmaz sosyal medya hesabından duyurdu. Yılmaz, “Sevgili dostum, karikatürist Latif Demirci’yi bu sabah kaybettik. Acım sonsuz. Başta kızı sevgili Yasemin, kardeşi Nurver ve Latife, bütün sevenlerine baş sağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) Demirci’nin vefatına ilişkin yapılan paylaşımda ise şu ifadelere yer verildi:

“Press Bey, Güllü Hanım ve daha nice karakterin yaratıcısı, çizer #LatifDemirci’yi kaybettik. Meslektaşlarına karşı özenli, her zaman Sendikasıyla birlikte hareket eden ve çizgilerini meydanlarda taşımaktan gurur duyduğumuz büyük ustayı asla unutmayacağız. Başımız sağ olsun.”

LATİF DEMİRCİ KİMDİR?

Kariyerine genç yaşta Gırgır ve Fırt dergilerinde yaptığı çizimlerle başlayan Latif Demirci, Fırt’ta ‘Tarzan’ ve Gırgır’da esprilerini Behiç Pek’in bulduğu ‘Muhlis Bey’ tiplerinin çizeri olarak geniş bir hayran kitlesi edindi. Kuruculuğunu yaptığı Hıbır ve onun devamı HBR Maymun dergilerinin kapanmalarından sonra mizah dergiciliğini bırakarak gazeteler ve dergiler için çalışmaya başladı.

SEDAT SİMAVİ KARİKATÜR ÖDÜLÜ’NÜ ALMIŞTI

90’lı yıllarda yurtiçi ve yurtdışında karikatür sergileri açan Demirci, kitap kapakları, poster ve çizgi film çalışmalarında da bulundu. Nokta, Panorama, Gazete Pazar, Söz gibi yayınların da kadrolarında yer alan Demirci, uzun süredir Hürriyet gazetesi için çalışıyordu.

Demirci, Canavar Koyun Orhan, Muhlis Bey, Arap Kadri, Mithat-Mirsat ve son olarak da Press Bey gibi pek çok ünlü karikatür tipi yarattı.

2015 yılında Sedat Simavi Karikatür Ödülü’nü almıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin