Karamollaoğlu’ndan KHK ve ByLock eleştirisi: Haksız yere yatanın çektiği sıkıntıların karşılığını siz nasıl ödeyeceksiniz!?

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığına imza için noter ücreti istenmesini eleştirdi. “Böyle bir gücünüz yoksa çıkmayın” diyen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yanıt veren Karamollaoğlu, “Kırk takla atsanız, 50 lira değil 150 lira olsa yine 300 bin imza toplayacağız” ifadesini kullandı.

Partisinin Fatih İlçesi 6. Olağan Kongresi’nde konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, sivillere yargı muafiyeti getiren düzenlemeyi ve Bylock ile ilgili haksız tutuklulukları ağır dille eleştirdi. Karamollaoğlu, “Haksız yere yatanın çektiği sıkıntıların karşılığını siz nasıl ödeyeceksiniz? Hiç umurlarında değil, ‘bir yerde yanlışlık yaparız sonra düzeltiriz’ diyor. Devlet böyle çalışmaz, devlet adaletin ve hakkın üzerine inşa edilir.” değerlendirmesinde bulundu.

KHK’LARLA İLGİLİ UYGULADIKLARI USÜL DİKTATÖRLÜKLERDE VAR

Karamollaoğlu, “Bir KHK çıkarttılar, bu kararname ile 15-16 Temmuz kalkışmasında bir takım sivilleri o günkü hareketlerinden koruyacaklarını söylediler. Ama toplumda bir endişe doğdu. Öyle bir cümle kurulmuş ki, bu cümleden sade geçmiş 15 Temmuz değil ileride de birileri faydalanarak başka şeylere kalkışabilir. Bu bir tereddüt doğurdu. Adalet Bakanı da ‘varsa bir yanlışlık düzeltiriz’ dedi. Ama ‘hayır’ dediler. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül çıktı, böyle bir tereddüt var, şu da düzeltilsin’ gibi bir açıklama yapınca yer yerinden oynadı. Hainlikten başladılar… Nereden aldınız bu usulü, metodu? Bu usul ve metot Avrupa’da da yok ki. Bu usul sadece diktatörlükle yönetilen ülkelerde var. Oralarda fikir ve fikrin kıymeti yok. Sadece bir kişinin söylediği söz herkes ona itibar edecek, bunun dışında kimsenin sözüne itibar edilmeyecek. O zaman doğruyu bulamazsınız ve bu ülkelerde kalkınma olmaz” diye konuştu.

‘DEVLET ADALETİN VE HAKKIN ÜZERİNE İNŞA EDİLİR’

ByLock uygulamasıyla ilgili haksız yere ceza yatanların çektiği sıkıntıların nasıl ödeneceğine soran Karamollaoğlu, “ByLock meselesinde, o kadar rahatlar ki, sonunda hak yerini buldu. Hak yerini buldu ama haksız yere yatanın çektiği sıkıntıların karşılığını siz nasıl ödeyeceksiniz? Hiç umurlarında değil, ‘bir yerde yanlışlık yaparız sonra düzeltiriz’ diyor. Devlet böyle çalışmaz, devlet adaletin ve hakkın üzerine inşa edilir. Burada bir masum insanın ceza görmesi, bütün insanlığın ceza görmesi gibidir” dedi.

‘BEN ‘İSTANBUL’A İHANET ETTİK’ DİYEMEZDİM, RANT ALDI BAŞINI GİDİYOR!’

Konuşmasında, iktidarın itiraz ve yanlışları kabul etmediğini ifade eden Karamollaoğlu şöyle devam etti:

“Bunu ancak kendileri görecek ve söyleyecekler o zaman ancak kabul ediyorlar. Ben ‘İstanbul’a ihanet ettik’ diyemezdim ama sonunda kendisi dedi. İhanet çok büyük bir laf. 1994 yılından beri İstanbul sizin elinizde, sanki dün başladı bugün bitti. O başlangıçta bu ihanet yoktu sonradan geldi niye, rant aldı başını gidiyor.”

‘IMF’YE BORCUMUZ KALMADI TAMAM AMA UÇAN KUŞA BORCUMUZ VAR ŞİMDİ’

 

Bütçede en büyük kalemlerden birisinin 71.7 milyar lira faiz, yatırıma ayrılan paranın ise 42 milyar olduğunu vurgulayan Karamollaoğlu, “IMF’den bahseden var mı hiç? Bir zamanlar hep gündemimizdeydi. IMF’ye borcumuz kalmadı tamam ama uçan kuşa borcumuz var şimdi. Devletin borcu 900 milyarı geçti. Onun için önümüzdeki sene bütçeye 86 milyar, ondan sonraki senede 95 milyar faiz koydular şimdiden. İflas etmişsiniz” dedi.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin