Karakolda işkence ve ölüm iddiası; İçişleri Bakanlığı sessiz

Van Çaldıran Beydoğan Karakolu’nda İranlı kolberler (kaçakçı) Hasan Keçelanlu ve Behnam Semedi’nin ağır işkenceye maruz kaldığı ileri sürüldü. İddiaya göre Hasan Keçelanlı, işkence sonrası hayatını kaybetti. Semedi ise yoğun bakıma alındı. İddialar korkunç. Askerlerin iki kaçakçıya soğuk suyla işkence yaptığı, makatlarına ve bacaklarına bıçak soktuğu, kürek ve sopalarla dövdüğü ileri sürülüyor.

Gazeteci Rojda Oğuz, işkenceye dair fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaştı. Oğuz, “Van Çaldıran Beydoğan Karakolu, İranlı Kolberler Hasan KEÇELANLU’nun ölümü ve Behnam SEMEDİ’nin yoğun bakımda olmasından sorumlu tutuluyor. İddia büyük, soğuk suyla işkence, makata bıçak sokma, kürek ve sopalarla dövme. İçişleri bakanlığından açıklama yok..” ifadelerini kullanıyor.

AYNI BÖLGEDE İŞKENCE İDDİALARI DEFALARCA DİLE GETİRİLDİ

Söz konusu bölgede daha önce de işkence iddiaları gündeme getirilmişti. Geçtiğimiz yıl İran’ın Maku kentinden Türkiye’ye geçen ve 19 Temmuz’da orkatan kaybolan kolber Khales Arsan’a günlerce işkence edildiği ortaya çıkmıştı. Arsan, “Bir komutan, 6 asker bizi sopa, çekiç ve demir çubuklarla dövdü. Her seferinde aramızdan bir kişiyi aralarına alarak o kadar dövüyorlardı ki yerler kandan kırmızı oluyordu. Ara verip bu sefer de başka birini alıyorlardı. Bu şekilde bize 3 gün boyunca işkence ettiler. Çoğunun kolu, ayağı ve kafası kırıldı.” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin