Karagümrük Çetesi’ne operasyon: 11 kişi gözaltına alındı

İstanbul’da Karagümrük çetesine yönelik operasyon düzenlendi. İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce yapılan baskınlarda 11 kişi gözaltına alındı. Operasyonda pompalı tüfekler, tabanca ve kalem şeklinde suikast silahı ele geçti.

Çetenin liderliğini halen cezaevinde bulunan ‘Nuriş’ lakaplı Nuri Ergin’in yapıyor. Gözaltına alınan 11 kişi arasında Nuri Ergin’in oğlu Nurettin Ergin ve kardeşi Nejat Ergin’in de olduğu öğrenildi.

Operasyonun, çetenin mağdur ettiği 5 kişinin savcılığa yaptığı suç duyurusu üzerine başlatıldığı belirtildi. Savcılık talimatıyla harekete geçen emniyet ekipleri çeteye yönelik yaptığı çalışmaların ardından bu sabah Fatih ve değişik ilçelerde operasyon düzenledi.

Yapılan baskınlarda ‘silahlı baskın, tehdit, yaralama, şantaj’ gibi değişik suçlardan haklarında gözaltı kararı bulunan 11 şüpheli gözaltına alındı.

“Ergin kardeşlerin arkasındaki isim Veli Küçük”

9 Ocak 1996’da suikaste uğrayan Özdemir Sabancı’nın katil zanlısı Mustafa Duyar cinayetten 3 yıl sonra Afyon Cezaevi’nde öldürülmüştü. Ergenekon operasyonları başladıktan sonra Duyar’ı Karagümrük Çetesi lideri Nuri Ergin’in öldürttüğü, azmettiricinin ise emekli Tuğgeneral Veli Küçük olduğu iddiası yer aldı.

Nuri ve Vedat Ergin Afyon Cezaevi’nde yatarken 15 Şubat 1999’da aynı cezaevinde yatan Sabancı Suikasti sanığı Mustafa Duyar öldürülmüştü.

Nuri Ergin: Bu devlet bana Mustafa Duyar’ı öldürttü

Ekim 2000’de Uşak Cezaevi’nde çıkan isyanın görüntüleri yıllar sonra ortaya çıktı. Görüntülerde Nuri Ergin hapishane penceresine çıkıp sağ elini havaya kaldırıyor ve “Bu devlet bana Mustafa Duyar’ı öldürttü. Ben öldürdüm.” diye bağırıyor.

Aynı görüntülerde yer alan Vedat Ergin ise elinde bir tabanca olduğu halde iki kez “bak” diyor ve “Veli Abi’yi ara, Veli Küçük’ü ara, beni sor. Başka da bir şey demiyorum.” diyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin