Karadeniz yaylaları elden gidiyor: Kaçak yapılar İmar Barışı ile ruhsat peşinde

Karadeniz yaylalarına kaçak ev inşaa edenler 24 Haziran’ın nimetlerinden yararlanmak için İmar Barışı adı altında ruhsat sırasına girdi. Karadeniz’in doğa harikası birbirinden güzel yaylaları son yıllarda kaçak yapılaşmayla işgale uğramış, bölge insanlarının ifadesiyle neredeyse boş yer kalmamıştı.

CNNTürk’ün haberine göre, Trabzon ile Giresun arasındaki yaylalarda 4 bini hakkında yıkım kararı bulunan kaçak yapıların sahipleri şimdi “İmar Barışı”ndan yararlanmak için başvuruyor.  Kaçak yapıların sahipleri düzenlemeden hoşnutken doğaseverlerden fırsatçılığa kapı aralandığı ve doğanın heba edildiği tepkisi var. Doğal ve Tarihî Değerleri Koruma Derneği Başkanı Dr. Coşkun Erüz, “Kaçak yapıları yasalaştırırsak yayla denilen kavramı ortadan kaldıracağız” dedi.

İmar Barışı uygulaması, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaylalarda inşa edilen ve yıkım kararı alınan 4 bini aşkın kaçak yapı sahibini harekete geçirdi. Trabzon ile Giresun sınırında yer alan, kaçak yapılar nedeniyle neredeyse yer kalmayan ve doğal güzelliği yok olan Sisdağı Yaylası’nda vatandaşlar, İmar Barışı uygulamasından yararlanmak için 24 Haziran’dan sonra başvuru yapmaya başladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin