Karabük’te mesnetsiz suçlamalarla gözaltına alınan 14 kız öğrenciden 3’ü tutuklandı

Karabük’te birlikte iftar yaptıkları için ‘cemaatin yeniden yapılanması’ iftirasıyla evleri basılarak gözaltına alınan 6 gün sonra adliyeye sevk edilen 14 kız öğrenciden 3’ü tutuklandı.

Maddi yönden daha uygun olduğu için ev kiralayan kız öğrencilerin birlikte iftar yapması ve Kur’an-ı Kerim hatmi dağıtması suç sayıldı. 6 gün boyunca Karabük İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde ‘mülakat’ adı altında sorgulanan kız öğrencilere mesnetsiz suçlamalar yöneltilerek önceden hazırlanan ifadelerin imzalamaları için baskı yapıldı. Suçlamaların hiçbirini kabul etmeyen üniversiteli kız öğrenciler bugün adliyeye sevk edildi.

14 öğrenciden 1’i savcılık ifadesinin ardından serbest kalırken 1 öğrenciye adli kontrol tedbirleri uygulandı. Savcı 12 öğrenciyi de tutuklanması istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk etti. Öğrencilerden 3 tutuklanırken 9 öğrenci yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ‘‘Karabük’te gözaltında tutulan 14 öğrenciden 3’ü tutuklandı. Birisi savcılıktan serbest kaldı. Savcının adli kontrol tedbiri istediği 1 kişi ve tutuklama istediği 9 kişi ise imza tedbiri ve yurtdışı çıkış yasağı ile serbest bırakıldı. Cezaevleri her gün daha fazla dolduruluyor.’’ İfadelerini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Çocuklarımızdan ne istiyorlar. Böyle giderse torunlarımıza bile zulmedecekler. Böyle gitmemeli, ya biz bu çöplükten gitmeliyiz ya da onları kader toprakla örtmeli.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin