Kapağını açmadan kitap okuyabileceksiniz

ABD’de Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Georgia Tech’te görevli bir araştırma ekibi, kitabın kapağını açmadan okumanızı sağlayacak sistem geliştirdi.

Ekip, şimdilik sadece kitabın ya da kağıt yığının 9 sayfasını okutabildi. Bir kitabı baştan sona okutmak amacıyla terahertz görüntülemesini geliştirmek için uğraştıklarını, ışıma kaynaklarının gücünü iyileştirmek için üzerinde çalışmaya devam etiklerini açıkladı.

AMA NASIL?

Bunun için uzak kızılötesi ile mikrodalgalar arasında bulunan frekans bandındaki terahertz ışınımı (elektro manyetik radyasyon) kullanılıyor. Dalgalar yüzeylerin içine işliyor ve karşılaştıkları her kimyasal için farklı frekans üretiyor. Kitabın sayfaları arasında çok minik hava cepleri bulunuyor ve araştırmacılar bu ceplerin arasındaki ışımayı ortaya çıkarmak için terahertz kamera kullanıyor. Kameranın sensörü ışıma yansımalarını belirliyor ve kitaptaki her sayfanın mesafesini tahmin etmek için sensörün geri varış süresini kullanıyor. Sayfa mesafesi hakkındaki bilgi, mürekkep ya da kâğıt gibi kimyasal özellikler hakkındaki bilgiyi ortaya çıkarmak amacıyla algoritmdan faydalanılıyor. Böylece doğru sayfa ve harf sıralamasında sayfadaki harfler belirleniyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin