Kansere yakalandığı cezaevinde tedavisi ihmal edilen KHK’lı mühendis Abdülazim Özdemir vefat etti

15 Temmuz’dan sonra Kalkınma Bakanlığı’ndan KHK ile ihraç edildikten sonra cezaevinde akciğer kanserine yakalanan ve durumu ağırlaştıktan sonra tahliye edilen endüstri mühendisi Abdülazim Özdemir (50) hayatını kaybetti.

İnsan Hakları Savunucusu ve HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Abdülazim Özdemir’in yaşadığı hak ihlallerini defalarca gündeme getirmiş, Adalet Bakanlığı’nın cevaplaması isteği ile TBMM’ye soru önergesi sunmuştu.

Bold Medya’dan Sevinç Özarslan’ın haberine göre; ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunu olan Abdülazim Özdemir, Kalkınma Bakanlığı’nda mühendis olarak görev yaparken Eylül 2016’da çıkarılan 672 sayılı KHK ile ihraç edildi. Daha sonra tutuklanıp Ankara Sincan Cezaevine gönderildi. 14 ay tutuklu kalan Özdemir’e çıkarıldığı son mahkemede 6 yıl 3 ay ceza verilip tahliye edildi. Dosyası 1,5 yıl Yargıtay’da bekleyen Özdemir, cezası onaylanınca Mart 2019’da tekrar tutuklanıp Bandırma 1 No’lu T Tipi Cezaevine konuldu.

Bandırma 1 No’lu T Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan 49 yaşındaki Abdülazim Özdemir’e 4. evre karaciğer kanseri teşhisi yaşanan hak ihlalleri sonucu ancak 10 ay sonra konuldu. Durumu ağırlaştıktan sonra tahliye edilen Abdülhalim Özdemir (50) dün gece vefat etti.

EŞİM CEZAEVİNE SAPA SAĞLAM GİRDİ

Eşine geç teşhis konulduğu için tedavisinin geciktirildiğini tutuklu bulunduğu Kırıkkale Keskin T Tipi Cezaevi’nden yazdığı bir mektupla Ömer Faruk Gergerlioğlu’na anlatan Emir Özdemir, “Eşim cezaevine girdiğinde sapasağlamdı. Sonra rahatsızlandı. Böbrek taşı teşhisi kondu. İyileşmedi. Sararıp vücudu kabarınca acilen doktora götürüldü. Meğer böbrek taşı yokmuş. Rahatsızlığı sarılıkmış. Hemen ameliyat olması gerekti. Ama ameliyat olacağı alet bozulduğu için geri cezaevine getirildi.” demişti.

ÇAY BİLE İÇEMEDİ, İHTİYAÇLARINI GİDEREMEDİ

Doktor Bursa veya İzmir’e sevkini istediği halde araya Kurban Bayramı girdiği için eşinin ihmal edildiğini ifade eden Özdemir, “Eşim idareyle de konuştu ancak unutuldu. Sevk edilmedi, ameliyat edilmedi. Elden ayaktan düştü. Hiçbir şey yiyip içemedi (çay bile içemedi). İhtiyaçlarını arkadaşları karşıladı.

Sonunda acilen ağustos ayında ameliyat olmak zorunda kaldı. Meğer alet birkaç günde yapılmış. Daha önce de ameliyat olabilirmiş. Ameliyatta parça alındı ve Ankara’ya patolojiye gönderildi. Bu arada aşırı kilo kaybetti. Çünkü bu süreç 2-3 ay sürdü. Ameliyattan sonra toparladı. Kilo almaya başladı. Aralık ayında patoloji sonucu geldi. Tekrar ameliyat olabilirim dedi. İyi huylu mu kötü huylu mu bakılacak. Bir sürü tahlilden sonra 6 Ocak 2020’de maalesef karaciğer kanseri olduğunu ve 4. evrede bulunduğunu öğrendim. Yıkıldım. Defalarca doktora gitmesine rağmen 4. evredeki bir hastalık acaba nasıl anlaşılmadı? Acaba geç yapılan sarılık ameliyatı kansere mi sebep oldu? İhmaller var mı? Kafamda bir sürü soru.” ifadelerini kullandı.

20 yıllık matematik öğretmeni Emir Özdemir de 15 Temmuz’dan sonra başlatılan cadı avında cemaat üyesi olduğu iddiasıyla yaklaşık 2 yıl önce tutuklanmıştı. Emir Özdemir 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Abdülazim Özdemir’in 6, 10 ve 16 yaşında 3 kızı vardı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin