Kanal İstanbul’da 7 köprünün maliyeti yaklaşık 3 milyar dolar

Uzmanlara Kanal İstanbul'un maliyeti açıklanan rakamın çok çok üzerinde olacak. Konuşulan tahmini maliyet en az 40 milyar dolar.

Kanal İstanbul üzerine inşaa edilmesi planlanan 7 köprünün toplam maliyetinin yaklaşık 3 milyar dolar olduğu ortaya çıktı. Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker bugünkü yazısında, kamuoyuna açıklanmayan Kanal İstanbul Fizibilite Raporu’nu paylaştı. Raporda toplam yatırım tutarı 2 milyar 855 milyon dolar olan yedi köprü olduğu görülürken, modeli konusunda raporda net bilgi bulunmuyor.

Çiğdem Toker’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’a haziran ayına başlayacaklarını açıkladı. Kanal İstanbul’a köprülerle başlanacağını öğrendik. Son birkaç haftadır daha sık aralıklarla açıklamada bulunuyor Bakan Bey. Ama ”Hangi köprü?” “İhale usulü ne?” “Yatırım maliyeti nedir?” soruları yöneltilmiyor.

Bu soruların cevabı kamuoyuna açıklanmayan Kanal İstanbul Fizibilite Raporu’nda mevcut. Sayıları, güzergahları ve yatırım maliyetleri şöyle:

Fizibilite Raporu’nda toplam yedi adet köprü görüyoruz. Bunlardan ikisi, “İBB Karayolu Geçişleri ve Altyapı” başlığıyla yer alıyor. Belki bu noktada hatırlatmak iyi olacak. Bu rapor yerel seçimlerden, yani İBB’nin iktidardan çıkmasından önce tamamlandı. İBB’ye tanımlanmış iki köprüye bu açıdan bakmakta yarar var.

Toplam yatırım tutarı 2 milyar 855 milyon ABD Doları olan yedi köprünün modeli konusunda raporda netlik yok. Ama geçişlerin bedava olmayacağını tahmin etmek zor değil. İzleyip göreceğiz.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin