‘Kanadalı ozan’ Leonard Cohen’e veda

Kanada’nın Montreal şehrinde, varlıklı Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Leonard Cohen, 82 yaşında hayatını kaybetti.

Ekim 2016’da, “You Want It Darker” isimli 14. albümünü piyasaya sunan Cohen, gerek buradaki şarkılarıyla, gerekse son dönemde verdiği röportajlar ve yazdığı mektuplarda sıklıkla “Ölüme hazırım” mesajı veriyordu.

Parasızlıktan şarkıcı oldu

Aslında şair ve romancı olmak isteyen Cohen, 1960’larda ABD’de biraz da para kazanmak için müzik piyasasına girmişti. Ancak yazdığı şarkı sözleri ve besteleriyle, büyük bir yıldız hâline geldi. Geçen ay sürpriz bir şekilde Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Bob Dylan’dan sonra Amerika’daki en etkili söz yazarlarından biriydi.

Şiirselliği en önemli özelliği

Albümlerinin konularına ve yaşadıklarına göre çeşitli temalarda şarkılar üreten Leonard Cohen’in şarkı sözleri sosyal adalet, demokrasi, barış gibi insanlığa dair mesajlar içerirken, bazı dönemlerinde din ve ruhanî yolculuklarla ilgili şarkılar ürettiği de görülüyor.

Bunun yanı sıra, Leonard Cohen’in insanî ilişkilere dair şarkı sözleri, şiirsel yönleriyle ön plana çıkıyor. Hayatının bir döneminde Yunanistan’daki bir adada, dünyadan uzakta yaşayan Cohen’in şarkılarındaki yalnızlık teması da, ‘modern yalnızlar’ için hayli ilham verici.

İki romanı var

Cohen’in ayrıca 1963 yılında yazdığı “The Favorite Game” ve 1966’da yayınladığı “Beautiful Losers” isimli romanları da bulunuyor. 1960’lardaki yenilikçi Amerikan sanatçılarıyla dostluklarından ileri gelen fikirlerin yer aldığı romanlar, Kanada edebiyatı için birer klasik.

Kanada yasta

Kanada Başbakanı Justine Trudeau, Cohen’in ardından yaptığı yazılı açıklamada, “Leonard Cohen bugün, 1960’larda olduğu kadar önemli. İnsanî duyguları ortaya çıkarmadaki mahareti onu en etkili ve zamanın değişimlerine dayanıklı müzisyenlerden birisi yaptı. Onun tarzı, modanın kuruntularının ötesine geçmişti” sözlerini kullandı.

Cohen’in ölümü sebebiyle ayrıca doğduğu yer olan Montreal’de bayraklar yarıya indirildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin