Kanada, SİHA parçalarının ihracat izinlerini tamamen iptal etti

Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau, SİHA için gerekli olan parçaların Türkiye’ye ihracat izninin iptal edildiğini açıkladı. Gerekçe olarak da Türkiye’nin ürettiği insansız hava araçlarının Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda Azerbaycan ordusu tarafından Ermenistan’a karşı kullanılması gösterildi.

İhracat izni Ekim ayında askıya alınmıştı. Türkiye ve Kanada, NATO üyesi iki müttefik ülke.

BBC’nin aktardığı habere göre, konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Garneau, “Teknolojinin bu şekilde kullanımı Kanada’nın dış politikasıyla da, Türkiye’nin verdiği son kullanıcı taahhütleriyle de uyuşmamaktadır” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Kanada’yı dondurulan izinleri tekrardan vermeye davet etmişti.

Kanadalı mevkidaşı Garnau ile görüşen Çavuşoğlu,ihracat kısıtlamaları konusunda Kanada’nın tutumundan duyulan rahatsızlığı ileterek bu durumun gözden geçirilmesini istemişti.

Görüşmenin ardından Kanada, dondurulmuş olan ihracat izinlerini iptal etti.

Kanadalı L3HarrisWescam şirketi, Türkiye’ye insansız hava araçlarında kullanılan görüntüleme ve hedef alma sistemlerini satıyordu. Kanada Türk SİHA’larının Libya’da da kullanıldığını ve bunun BM’nin ambargosunu ihlal ettiğini belirtti. Kanada daha önce de Türkiye’nin Suriye’deki operasyonları nedeniyle Ekim 2019’da ihracat izinlerini askıya almış, Mayıs 2020’de izinler tekrar verilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin