Kamyonlar yeniden Salda’da; beyaz kumlar geri taşınıyor

İş makineleri ve kamyonlarla tahrip edilen Salda Gölü kıyısına beyaz kumların geri taşınması işlemine başlandı. Kamyonlar yeniden ayakla bile basmaya kıyılamayan Salda’nın kıyılarında! Kumlar, bu kez iş makinesi yerine küreklerle kamyonlara yüklenerek taşınıyor.
Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırlarında bulunan ve turkuaz suyu, beyaz kumsalı ile ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak anılan Salda Gölü’ne yapılması planlanan Millet Bahçesi projesini yürüten yüklenici firmaya ait iş makinesi ve kamyonlar ile alandaki kumsal tahrip edilmişti.

Normalde kumsalın özelliğini yitirmemesi için araç girişinin yasak olduğu ve ayakkabıyla dahi basılmaması gereken alandan geri iş makinesi ve kamyonların lastik izleri kaldı. Alınan kumlar nedeniyle 1 metrelik kot farkının oluştuğu görüldü.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yüklenici firma hakkında soruşturma açtırdıklarını ve olayın takipçisi olacaklarını açıklayıp, çalışmaların şeffaf sürdürülmesi için proje başlattıklarını söyledi. Alana kamera sistemi kurularak, çalışmaların TOKİ’nin web sitesi üzerinden 7/24 canlı yayınlanacağı bildirilmişti.

SALDA’DA NE OLMUŞTU? AYRINTILAR İÇİN TIKLAYIN

https://www.tr724.com/akp-koronayi-firsata-cevirdi-saldada-katliam-var/

Bu olayların ardından Salda Gölü’nün kıyısından alınıp, başka noktaya taşınan kumların yeniden eski yerlerine konulması için çalışma başlatıldı. Yüklenici firma görevlileri, bu kez küreklerle kamyona yükledikleri kumları, alındıkları yerlere götürmeye başladı. Kumların taşınma işlemlerinin devam ettiği görüldü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin