Olay TV’nin sahibi Cavit Çağlar, ‘Yorum yapanı kulağından tutar atarım’ sözlerini yalanladı

Olay TV’nin sahibi eski bakan ve iş adamı Cavit Çağlar, kanalı güçlendirecek önemli adımlar attı. Televizyonun başına Nuri Çolakoğlu’nu getiren Çağlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi basın ekibinde bulunan Süleyman Sarılar ve gazeteci Nevşin Mengü ile de anlaştı.

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı ile yaşanan süreci anlatan Çağlar, “İsimler o kadar da önemli değil, kanalın tavrı önemli” dedi. “Nuri iyidir ama solcudur işte. Solcuları topluyor herhalde” diyen Çağlar, “Tarafsız, bağımsız. Kanalın hiçbir konuda tavrı, bırak tavır almayı yorumu bile olmayacak. Tamamen haber yapacağız. Hiçbir tavır, tutum almayacağız. Tamamen yorumsuz olacağız.” dedi.

Fatih Altaylı’nın aktardığına göre Cavit Çağlar ayrıca, “Buna uymayan gider. Yorum yapacak olan, taraf tutacak olan bizim orada olmaz. Hemen gider ya da biz yollarız. Yüzde yüz tarafsız, yüzde yüz yorumsuz olacağız.” ifadelerini kullandı. Altaylı ayrıca Çağlar’ın, “Yorum yapanı kulağından tutar atarım” dediği iddia etti.

Çağlar’dan yalanlama

Gün içinde ise Cavit Çağlar, bu açıklamaları içinde yer alan “yorum yapanı kulağından tutar atarım” sözünü yalandı.

Çağlar, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Gazeteciler kendi işlerini yaparlar, asla benim müdahalem olamaz. Olay TV de profesyonel gazetecilere yöneticilere emanettir. Yayın ilkelerimiz doğrultusunda Onların editoryal bağımsızlığının garantisi de benim.

Yıllardır gazeteci arkadaşlarımla birlikte yayıncılık yapan biri olarak, “gazetecileri kulağından tutar atarım” demedim, diyemem. Ben hem siyasetçi olarak hem medya patronu olarak gazetecilerle hep dostane bir ilişki kurdum.” ifadelerini paylaştı.

Cavit Çağlar’ın HaberTürk yazarı Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamalar şöyle:

Fatih Altaylı: Çağlar niye televizyon kuruyor, niye dertsiz başına dert alıyor?

“Fatihcim, Olay TV’nin yüzde 100’ü benim. Bursa’dan İstanbul’a taşıdım çünkü medyanın merkezi İstanbul. Türkiye çapında bir iş yapacaksak İstanbul’da olmak lazım.”

“Neredeyse 20 yıldır bankaya el konulması nedeniyle uğraşıyordum. Çok şükür 20 yılda devlete olan tüm borçlarımı ödedim. Yaklaşık 1 milyar dolar borç ödedik. Alacağımızı aldık, satacağımızı sattık. Kimseye tek kuruş borcumuz kalmadı. Benim de işim kalmadı. Şu anda yapacak işim yok. Bari medya patronluğuna döneyim dedim. İşim gücüm yok bir iş yapayım dedim. Sıkılıyordum. Zaten biliyorsun NTV’den bu işi ülke çapında iyi yapmayı da öğrenmiştik.

Medyaya döneyim dedim. Başına da Nuri’ye getirdim (Çolakoğlu) çünkü NTV’yi de onunla kurmuştum. O beni bilir, ben onu. O zaman iyi de iş yapmıştık. O kuruyor. Ben de arkada duruyorum…”

F.A.: Niye arkada duruyorsun, niye bir anlamda saklanıyorsun?

“Fatihciğim o kadar işsiz gazeteci varmış ki, inanamadım. Çoğu da eski dostum. Biliyorsun beni kolay kolay hayır da diyemem kimseye. O yüzden karışmak istemedim işlere. Tüm yetki ve sorumluluk Nuri’de olsun diye.”

“Ben hayatımda Ekrem İmamoğlu ile bir araya gelmedim”

F.A.: Ekrem İmamoğlu’nun televizyonu dediler ona da ses çıkarmadın?

“Herkes her şeyi der. Sonra doğru ortaya çıkar. Ben hayatımda Ekrem İmamoğlu ile bir araya gelmedim. Belki bir iki karşılaşmışızdır. Karşılaşırsak merhaba, merhaba. Tabii ki, İstanbul Belediye Başkanı olarak saygımız vardır ama tanışmayız bile.

“Nuri iyidir ama solcudur işte, solcuları topluyor herhalde”
Süleyman Sarılar’ı getiren Nuri Çolakoğlu. Ben de tanırım Süleyman’ı. Kanal D döneminden. Ama getiren Nuri. Nuri iyidir ama solcudur işte. Solcuları topluyor herhalde.”

“Ben Tayyip Bey’i severim, tutarım”

F.A.: Muhalif kanal olacak diyorlar ama biliyorum ki sen Tayyip Erdoğan’ı her yerde methediyorsun. Nasıl olacak!

“Evet doğru. Ben Tayyip Bey’i severim. Tutarım. AK Partili hiç olmadım ama Tayyip Erdoğan’ın yaptığı çoğu şeyi beğeniyorum. Zaten bizim muhalif bir kanal olma iddiamız yok. Bizim dürüst bir kanal olma iddiamız var. Tarafsız, dürüst, inanılır olmak istiyoruz. Hatırla NTV’nin kuruluşunu.”

“İsimler o kadar da önemli değil, kanalın tavrı önemli”

F.A.: Nevşin Mengü de gelince kesin çok muhalif bir kanal olacak izlenimi oluştu. Sonuçta bazı kesimlerin Fox Haber’e uygun gördüğü, Olay TV olmasa Sözcü TV’de başlayacak olan bir isimdi.

“Ben bu işlere hiç karışmıyorum. Galiba orada bir İzmir dayanışması falan var. Nuri Çolakoğlu ile Nevşin’in ailesinin tanışıklığı var. Nuri getirdi. Gelen kim olursa olsun bizim prensiplere uyacak. İsimler o kadar da önemli değil, kanalın tavrı önemli.

“Kanalın hiçbir konuda tavrı, bırak tavır almayı yorumu bile olmayacak”
Tarafsız, bağımsız. Kanalın hiçbir konuda tavrı, bırak tavır almayı yorumu bile olmayacak. Tamamen haber yapacağız. Hiçbir tavır, tutum almayacağız. Tamamen yorumsuz olacağız. Buna uymayan gider. Yorum yapacak olan, taraf tutacak olan bizim orada olmaz. Hemen gider ya da biz yollarız. Yüzde yüz tarafsız, yüzde yüz yorumsuz olacağız.”

F.A.: Bu zaman tarafsız olmak kolay mı?

“Bana sorarsan kolay. Devletle işim yok. Kendine bak. Yıllardır tanışırız. Bana da neler yazdın, neler dedin. Bir gün küstük mü, bir gün selamı sabahı kestik mi? Çünkü herkes biliyor ki Altaylı tarafsızdır, kimsenin adamı değildir. Yanlış doğru kendi fikrini söyler. Borazanlık yapmaz. Kimse sana dokunabiliyor mu? Demek ki, mümkün?”

“De ki, baskı yaptılar, kolayı var, kapatır giderim”

F.A.: İktidar baskı yapmayacak mı? Bu zamanda tarafsızlık zor ve zahmetli. İktidar onlardan yana durmanı istemeyecek mi, destek vermeni talep etmeyecek mi? Destek vermezsen tu kaka olmayacak mısın? En azından reklam vermeyerek zora sokmayacaklar mı?

“Zannetmiyorum Fatih. Beni bilen biliyor. Bak NTV’yi kurduğumda kendi siyasi partime bile destek vermedim ya da karşı çıkmadım. Tam tarafsızdım. Bugün de öyle olmak istiyorum. Haa de ki, senin dediğin gibi oldu. De ki, baskı yaptılar. Kolayı var. Kapatır giderim. Vururum kapıya kilidi, çekilirim. Bir kez daha söylüyorum. Tam tarafsız, tam yorumsuz olacağız. Buna rağmen birilerinin baskısı olursa kolayı var. Kapatırım televizyonu.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin