Kaçırılan Salim Zeybek’in eşi: 46 gündür eşimden haber alamıyorum, sorumlular neden bir adım atmıyor?!

Aracının önü kesilerek Edirne’de kaçırılan eski BTK çalışanı Salim Zeybek’ten 46 gündür haber alınamıyor. Zeybek’in eşi Fatma Betül Zeybek’in adli ve idari makamlara başvuruları sonuçsuz kalırken ne emniyete ne de jandarma konu hakkında bilgi vermiyor.

Konuyu sosyal medyadan duyurmak dışında elinden birşey gelmediğini aktaran Fatma Betül Zeybek, “Eşim Salim Zeybek’den 46 gündür haber yok. Sesimiz duyan kimse yok. SM dışında sesimizi duyacağımız bir yer yok. Vicdan sahibi herkese sesleniyorum. Lütfen eşimin bulunmasi için bize yardim edin” mesajını paylaştı. . “Savcılık, emniyet ve İçşileri Bakanlığı neden bir adım atmaz?” diye sordu.

Salim Zeybek’in eşi Fatma Betül Zeybek, sosyal medyadaki son video paylaşımında İçişleri Bakanlığı, savcılık ve ilgilerden yardım istedi.

Zeybek şunları kaydetti:

“Eşim Salim Zeybek, eli silahlı kendini sivil polis olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırılmıştır. O günden bugüne tam 46 gün oldu. Eşimin hayatından sağlığından endişe ediyoruz. Eşimi bulma adına hiçbir adım atılmış değil.

‘KOLAY KOLAY İFADEYE GİDEMEZ, BİZİM ELİMİZDEN GEÇMESİ LAZIM’ DEMİŞLERDİ

Eşimi alıp götürünlerle aramızda yaşamış olduğumuz diyalogları ben ayrıntılarını hatırlıyorum. Bu kişilerin bana eşim (için) ‘kolay kolay ifadeye gidemez, önce bizim elimizden geçmesi lazım’, tarzında şeyler söylediklerini hatırlıyorum. Bu kişiler kendilerini devlet olarak tanıtmışlardı. Bu kişiler kimdir, nedir , ne değildir hiçbir araştırma yapılmadı.
Ben plaka numarası verdim, eşgallerini çizip verdim. Kamera görüntülerini tespit edip verdim. Bir değil, iki değil, üç tane kamera görüntüsü tespit edip verdim.

Daha önce gitmiş olduğum karakolda vermiş olduğum plakayı sorgulattığımda benim tarifime uygun böyle bir plakalı aracın olduğunu söylediler ve kişi ismi söylediler. Bu kişiyi tanıyor musunuz dediler, ben de tanımadığımı söyledim. Bu araç o tarihte o saatlerde hangi güzergahlardan geçmiş, nerelere uğramış, ne yapmış çok rahat istenilse bulanabilir.

SAVCILIK, EMNİYET; BAKANLIK NEDEN BİR ADIM ATMAZ?

Biz hukuk devleti değil miyiz? Neden savcılık, emniyet, İçişleri Bakanlığı bir adım atmaz? Bir insanın sağlığından, hayatından endişe duyuyoruz biz. Neden bunu bulmak için bir adım atmaz? Bu sessizlik bizi gerçekten aile olarak endişelendiriyor. 46 gün olmuş, bu insanın akıbeti nedir, ne değildir bilmiyoruz.

ŞUBAT AYINDA KAÇIRILAN 6 KİŞİ AYNI SAVCININ DOSYASINDA…

Ve şubat ayı içerisinde eşim gibi olan 5 kişiden bahsediliyor, eşimle beraber 6 kişi. Kaçırılan Yasin Ugan’ın ailesine götüren sivil kişiler dosya numarası vermişler ve aile bunu araştırdığında böyle bir dosyanın olduğundan bahsediyordu.

Ben de eşimin adını araştırdığımda eşimin de adının geçtiğini gördüm. Ve bu dosya savcısı tarafından toplandığı söyleniyor. Yani ne yapılmak isteniyor? Eşimin akıbeti nedir? Sağlığı, hayatı yerinde midir? Biz bilmiyoruz ve ailecek endişe içerisindeyiz. Bu kadar ayrıntılı bilgi, delil, toplayıp vermemize rağmen araştırılmaması normal midir?

Lütfen yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz. Sesimizi duyuracağımız tek mekan sosyal medya kaldı.”

ÖMER FARUK GERGERLİOĞLU: HALE BAK! AİHM SORUYOR BİZİMKİLER CEVAPLAMIYOR! DEMOKRASİ VE HUKUK DUYARLILIĞI OLDUĞUNU SÖYLEMEYİN BANA?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Salim Zeybek gibi aynı süreçte kaçırıldığını hatırlatan TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu ise, yapılan müracaatları değerlendirmeyen ve cevaplamayan İçişleri ve Adalet Bakanlıklarını uyardı. Gergerlioğlu ise şunları kaydetti:

“Hale bak..! AİHM soruyor. Bizimkiler hiçbir soruya cevap bile vermiyor @TC_icisleri AİHM KAÇIRILAN ÖZGÜR KAYA’yı sordu. Onu bulmak için ne yaptınız, AYM ne yapıyor? AİHM Ankara’da yaşanan adam kaçırma vakaları ile ilgili tarihi bir karar verdi… (–) Evet, Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının halen verilmemesi önemli bir sorun. Demokrasi mücadelesi veriyoruz ve bu komedi bitmeli! Bu istek güzel ama 50 günü aşķın kaçırılan 6 kişi için sesini çıkarmayan bir TR toplumunun demokrasi ve hukuk duyarlılığı oldugunu söylemeyin bana…!”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin