Kabusa dönen Ali Koç rüyası 

HABER-İNCELEME | HASAN CÜCÜK 

Ali Koç’un, 3 Haziran 2018’de yapılan seçimlerinde 20 yıllık Aziz Yıldırım dönemine son verip Fenerbahçe’nin 37. başkanı seçilmesi üzerinden iki yıl geçti. Aziz Yıldırım’a karşı ezici bir üstünlük sağlayan Koç dönemi, taraftarın ümitlerinin kırıldığı yıllar oldu. 

15 Şubat 1998’de yapılan kongrede rakibi Vefa Küçük’ü bir oy farkla geçip, başkanlık koltuğuna oturan Aziz Yıldırım döneminde Fenerbahçe 6 lig şampiyonluğu gördü. Aziz Yıldırım için ‘En fazla Galatasaray şampiyonluğu gören Fenerbahçe başkanı’ yorumları yapıldı. 20 yıllık başkanlık döneminde Aziz Yıldırım girdiği tüm kongrelerden galip çıkmayı başardı. Ancak ‘değişim’ diyen üyeler, 3 Haziran 2018’de yapılan kongrede tercihlerini Ali Koç’tan yana kullanıp, Aziz Yıldırım dönemini sonlandırdı. 

Ali Koç, Türkiye’nin en zengin ailesinin ferdi olmasının yanı sıra ortaya koyduğu vizyon ve projeleriyle Fenerbahçe taraftarını heyecanlandıran isimdi. Değişimin ilk işareti olarak dünyaca ünlü isim Damien Comolli’yi sportif direktörlüğe getirdi. Aziz Yıldırım döneminde, transferde tek belirleyici isim daima başkandı. Ali Koç, artık kulübün profesyonel yönetilme zamanının geldiğini belirtiyor, yönetim kurulunun asli işine dönmesi gerektiğini Comilli’yi göreve getirerek gösteriyordu. 

PSV ile müthiş başarılara imza atan Philippe Cocu teknik adamlık koltuğunun emanet edildiği isim olurken, takıma bir düzine yeni oyuncu katılıyordu. Bir taraftan kulüpte temizlik yapılıyor, kadroda açılan yerler yeni isimlerle doluyordu. Josef ve Giuliano’nun satılmasıyla kasaya giren 22,5 milyon Euro ile Jailson, Miha Zayc, Tolgay Arslan, Harun Tekin, Michael Frey, Diego Reyes, Sadık Çiftpınar, Islam Slimani, Serdar Aziz, Tolga Ciğerci, Yassine Benzia, Andre Ayew gibi isimler kadroya katılan isimler oluyordu. Bu futbolcuların ortak özelliği, yaşının genç olmasıydı. Elbette Berke Özer, Barış Alıcı ve Ferdi Kadıoğlu gibi daha futbol kariyerinin başında olan yeteneklerde Fenerbahçe kadrosunda yer buluyordu. 

Taraftar 2018-19 sezonunun başlamasını iple çekiyordu. Ancak daha ikinci haftadan itibaren kabus günleri başlıyordu. Ligin ilk 4 haftası biterken 3 yenilgi alınıyordu. Haftalar ilerledikçe yenilgiler peş peşe geliyor, taraftarın öfkesi kabarıyordu. İlk kurban teknik patron Cocu oldu. Takım yardımcısı Erwin Koemann’a emanet edildi. Tribünlerden ise Ersun Yanal sesleri yükseliyor, Başkan Ali Koç ‘Ne dün, ne bugün ne de yarın planlarımızda Ersun Yanal yok’ deyip, rest çekiyordu. Galip gelen taraftar oluyor, Ersun Yanal devrenin bitmesine bir hafta kala teknik patron olarak göreve geliyordu. 

Yanal dönemi de çalkantılı başladı. Düşme hattının hemen üstünde olan Fenerbahçe sezonun sonuna doğru toparlanıp, ligi 6’ıncı bitirdi. Ersun Yanal ile devam kararı alınırken, 2019-20 sezonu artık şampiyonluğun geldiği yıl olacaktı. Kadroya yine bir düzine oyuncu katıldı. Vedat Muriqi, Luiz Gustavo, Deniz Türüç, Altay Bayındır, Zanka, Emre Belözoğlu, Garry Rodrigues, Adil Rami, Max Kruse, Simon Falette… gibi isimler kadroya dahil oldu. İlk haftalarda ortaya konan performans taraftarı ümitlendirmesine karşılık, defans sorunlarına bir türlü çözüm bulunmadı. Koca bir sezonda tek maç oynamayan Tolga Ciğerci takımın değişmezi olurken, kadroda yer alan 5 stopere rağmen bu mevkiye orta saha oyuncusu Jailson’un çekilmesi, dahası 39 yaşındaki Emre’nin yokluğunda takımın durması taraftarı içten içe endişendirdi. Gol pozisyonları cömert harcayan ancak kolay gol yiyen bir Fenerbahçe vardı. 

Trabzonspor deplasmanında alınan 2-1’lik yenilgiyle başlayan süreç Yanal’ın sonunu hazırladı. Kadıköy’de 21 yıl sonra Galatasaray’a yenilmesi, Yanal’a olan güveni sıfırladı. Mart başında ise görevine son verildi. Başkanlığının ilk sezonunda Cocu ile ikinci sezonunda ise Yanal ile hüsran yaşayan bir Ali Koç vardı. Koltukta iki yılı geride bırakırken, karnesi kırıklarla dolu bir başkan oldu. Fenerbahçe’nin şuan devam eden tek iddiası Türkiye Kupası’nda yarı finalde olması. Yarı finalin ilk ayağında deplasmanda Trabzonspor’a 1-0 yenildiğini düşündüğümüzde final yolu oldukça zor gözüküyor. 

İki yılda alınan onlarla ifade edilecek oyuncuya rağmen gelmeyen başarı… Ekonomik krizden dolayı taraftarın yardımına başvuran kulüp… Hangi mevkide oynadığı belli olmayan oyuncular… Tribünlerden yükselen ‘istifa’ sesleri… Ali Koç’un iki yılda yaşadıkları oldu. Büyük umutlarla başlayan ancak daha ilk aylarında kabusa dönen bir rüya. Bu manzara gelecek adına ümit vermiyor. Ali Koç, Fenerbahçe tarihinin en başarısız başkanı olma yolunda ilerliyor. 

2 YORUMLAR

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin