Juventus hem kazançta hem başarıda lider

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK

İtalya Serie A’nın değişmeyen tek gerçeği; son 7 yılın şampiyonu Juventus’un koşar adım art arda 8. şampiyonluğa doğru gitmesidir. Juventus’u şampiyonluk yarışında bu sezon tıpkı geçen yıl olduğu gibi Napoli takip ediyor. Bu bir anlamda uzaktan takip. 18 hafta sonunda Napoli, Juve’nin 9 puan gerisinde bulunuyor. Juventus’un başarısı tesadüfi değil. Sadece sahada değil, saha dışında da en çok kazanan kulüp Juventus. Gelirini her geçen yıl arttıran Juventus için başarı doğal oluyor.

1 Mart 2009’da Juventus’un yeni stadı için ilk kazma vuruluyordu. İtalya’da ilk kez bir kulüp kendi stadına kavuşacaktı. Diğer takımlar belediyeye ait demode statlarda oynamaya devam ederken, Juventus son derece modern stadıyla arz-ı endam edecekti. Kendi stadına sahip olmanın ne demek olduğu Juventus’un yeni arenasına kavuşmasıyla ortaya çıkacaktı. 2011 yılından itibaren yeni stadına taşınan Juventus’un şampiyonluk seriside başlıyordu. Juventus’un maç gelirleri 56 milyon Euro oluyordu.

Bu rakam İnter ve Roma’nın toplamından daha fazlaydı. Her iki takımında maçlarını oynadığı statların kapasitesi, Juventus’un stadına fark atıyordu. Ancak sıra gelire geldiğinde işler tersine dönüyordu. Roma ve İnter taraftarı demode statlarda ucuza maç seyrederken, Juve taraftarı modern statta maç seyrederken kesenin ağzını sonuna kadar açıyordu. Juventus’un yıllık bilet geliri 56 milyon Euro olurken, İnter 28, Roma 26, Milan 25 ve Napoli 20 milyon Euro gelir elde ediyordu.

Şike skandalından dolayı Serie B’ye düşürülen Juventus, bir yıl sonra ait olduğu yere dönüyordu ama şampiyonluk için 2011 yılına kadar beklemesi gerekiyordu. Seri şampiyonluğun başladığı bu yıl gelirlerin tavana vurduğu sürecinde başlangıcı oluyordu. 2011’den sonra Juventus gelirlerini yüzde 167 oranında arttırıyordu. Bu artışın karşılığı 257 milyon Euro oluyordu. Bu süreçte gelirini arttıran bir diğer takım Napoli oluyordu. Ancak Napoli’nin gelir arttırımı Juventus’un ancak yarısı kadar oluyordu. Juventus gelirine gelir katarken, köklü kulüplerden Milan gelir kaybına uğrayan takımların başında geliyordu.

Juventus, yayın gelirlerinden aslan payını alan kulüp oluyordu. İtalya yayın geliri sisteminde yüzde 40’lık bölüm kulüplere eşit dağıtılıyordu. Bu kulüp başına yıllık 18,5 milyon Euro demekti. Geri kalan yüzde 60 için değişik kriterler var. Tüm kriterlerde ilk sırada Juventus yer alıyordu. Son sezon, son 5 sezon ve tüm sezonlar kategorisinde Juventus ilk sırada yer almanın bedelini kasasına akan milyonlarca Euro ile alıyordu. 2017-18 sezonunda yayın geliri 1 milyar 370 milyon Euro oluyordu. Bu rakamın 116,8 milyon Euro’su Juventus’un kasasına giriyordu. Yayın gelirinden en çok pay alan ikinci takım 85,1 milyon Euro ile Milan olurken, Juventus’tan 30 milyon Euro az kasasına giriyordu. Ligi ikinci olarak bitiren Napoli’nin geliri ise 76 milyon Euro oluyordu.

Gelirini katlayan Juventus, yıldız oyuncuları kadrosuna katıyordu. Bunun elbette bir bedeli oluyordu. Oyunculara ödediği maaş yıllık 250 milyon Euro’yu buluyordu. Juventus’tan sonra oyuncularına en çok maaşı veren Milan oluyordu. İki kulüp arasındaki maaş farkı 100 milyon Euro’yu buluyordu. Son yıllarda Juventus’un şampiyonluk yolundaki rakibi Napoli’nin oyunculara ödediği maaş ise 100 milyon Euro oluyordu.

Stat ve yayın gelirlerine UEFA’dan gelen milyonlar ekleniyordu. Son dönemde Şampiyonlar Ligi’nde ayakta kalıp, final gören tek İtalyan takımı olan Juventus en çok kazanan kulüplerden oluyordu. Yıllık geliri 400 milyon Euro’ya dayanan Juventus için Cristiano Ronaldo gibi yıldızları transfer etmek normal oluyordu. Tabi tüm bu gelirlere sponsor ve ürün satışlardan gelen milyonları eklemek gerekiyor. Cristiano Ronaldo, Juventus’a imza attınca bir saat içinde satılan forma sayısı 52 bin olmuştu.

Rakamlar başarının adresini tarif ediyor. Bu trendin devam edeceğinin güçlü alametleri net bir şekilde gözüküyor. İtalya’da artık tek büyük var; Juventus. Diğer takımların yarışı lig ikinciliği için olmaya başladı. İtalya’da rakipsiz olan Juventus’un artık başarı kriteri Avrupa arenası olacak. Tıpkı PSG gibi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin