Jübileyi unuttular!

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK

Futboldan kopmak her futbolcu için zordur. Ancak duygular ne kadar devam derse desin vücut yorulunca mecburi istikamet bellidir. Kaleciler bu konuda daha şanslılar. Diğer mevkilerde oynayan oyunculara göre kaleciler fiziken daha az yıprandığı için futbolu daha geç yaşlarda bırakırlar. Bazı oyuncularda biyoniktir. Yıllara meydan okuyan performans gösterirler. Yıllara meydan okuyan oyunculardan biri de Süper Lig’den.

Emre Belözoğlu tam 22 yıldır yeşil sahalarda başarıyla ter döküyor. Yavaş yavaş 38 yaşını geride bırakmaya hazırlanan Emre’nin futbol yolculuğu 1997’de Galatasaray’ın A takımına yükselmesiyle başladı. Uzun futbol serüveni Galatasaray’da başlayıp, İnter, Newcastle, Fenerbahçe, Atletico Madrid, Fenerbahçe ile devam etti. 2015’ten bu yana kariyerini Başakşehir’de devam ettiren Emre, takımının ligin zirvesinde yer bulmasında önemli pay sahibi oldu. Zaman zaman sinirlerine hakim olmakta zorlanmasına rağmen oyunda kaldığı süre boyunca mücadelesi, azmi ve arkadaşlarını bir orkestra şefi gibi yönetmesiyle öne çıkmaya devam ediyor. Vücudu artık ilerleyen yaşına meydan okumakta zorlanınca doğal olarak son yıllarda sık sık sakatlanıyor. Bu sezon Süper Lig’de 10 maçta ter döken Emre, sahada 574 dakika kaldı. Emre, Avrupa’da ter döken oyuncular arasında en yaşlı 10. isim.

Avrupa futbolunun jübileyi unutan futbolcuları sıralamasında ilk iki isim Fransa Ligue 1’de ter döküyor. En yaşlı futbolcu unvanını elinden bulunduran isim Montpellier’in Brezilyalı stoperi Hilton. 41 yaşını geride bırakan Eylül 1977 doğumlu Hilton, 2011’den bu yana Montpellier formasını giyiyor. Daha önce Lens ve Marsilya’da top koşturan Hilton, ilerlemiş yaşına rağmen formasını hala kaptırmıyor. Bu sezon tam 18 maçta sahaya çıkıp, rakip ataklara set olmaya çalıştı.

Avrupa futbolunun ihtiyar delikanlılar sıralamasında iki numara oldukça ünlü bir isim bulunuyor. BU isim İtalyan futbolunun yaşayan efsanesi Gianluigi Buffon. Adı Juventus’la eşleşen Buffon sezon başında sürpriz bir karar vererek 40 yaşında PSG’ye transfer oldu. 1994’te Parma’da başlayan futbol yolculuğunun 2001-18 arasını Juventus’ta geçiren Buffon, Ocak 1978’de doğdu. 40 yaşını bitirip,41 yaşına adım atmaya hazırlanan Buffon bu sezon PSG kalesini lig, kupa ve Şampiyonlar Ligi’nde 14 maçta korudu.

Listenin üçüncü sırasında yıllara meydan okuyan bir golcü var. Bu isim Perulu Claudio Pizarro. Ekim 1978’de dünyaya gelen Pizarro, 1999’dan bu yana Almanya’da top koşturuyor. 20 yıl boyunca Avrupa futbolunda resital sunmaya devam eden Pizzaro, Werder Bremen’le başladığı bu yolculuğunda sırasıyla Werder Bremen, Bayern Münih, Chelsea, Köln formalarını giydi. Bu süre içinde 5 kez Werder Bremen, iki kez de Bayern Münih’le sözleşme imzaladı. 40 yaşını geride bırakmaya hazırlanan Pizarro sezon başında 5. kez Werder Bremen formasını giymeye başladı. Bu sezon çıktığı 14 Bundesliga maçında iki gol ve asistle oynayan Pizarro, kalecileri korkutmaya devam ediyor.

Avrupa futbolunun ihtiyar delikanlıları

Oyuncu        Takımı        Doğum tarihi

Hilton        Montpellier        13 Eylül 1977

Gianluigi Buffon    PSG        28 Ocak 1978

Claudio Pizarro    Werder Bremen    3 Ekim 1978

Stefano Sorrentino    Chievo        28 Mart 1979

Sergio Pellissier    Chievo        12 Nisan 1979

Julian Speroni    Crystal Palace    18 Mayıs 1979

Florent Balmont    Dijon        2 Şubat 1980

Artur Boruc        Bournemout        20 Şubat 1980

Camacho        Huesca        2 Ağustos 1980

Emre Belözoğlu    Başakşehir        7 Eylül 1980

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin