Joe Biden’dan bir ilk: Savunma Bakanlığı’na o isim geldi

ABD Başkanı Joe Biden’ın Savunma Bakanı adayı emekli General Lloyd Austin için nihai onay gerçekleşti.

General Austin’in ABD Senatosu’nda aldığı 2’ye karşı 93 oyla Savunma Bakanlığı’nın başına geçmesi kesinleşti. Austin, ABD Savunma Bakanlığı’nın başına getirilen ilk siyah oldu.

ABD Kongresi’nin her iki kanadı Perşembe günü General Austin’in Savunma Bakanı olabilmesi için gereken yasal muafiyeti onaylamıştı. ABD güçlerinin Ortadoğu ve Güney Asya’daki eski komutanı olan General Austin’in ordudan emekli olmasının üzerinden yedi yıldan uzun süre geçmediği için bakanlık koltuğuna oturmadan önce bu muafiyetin onaylanması gerekiyordu.

Amerika’nın Sesi’ne göre, Senato’nun yeni Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Perşembe günü senatörlere hitaben yaptığı konuşmada, “İktidar bir yönetimden diğerine geçerken ülkemizin güvenliğini sağlama görevine ara verilemez ya da bu görevde aksamalar yaşanamaz” dedi. Schumer, İç Güvenlik, Dışişleri ve Maliye Bakanlıkları’nın başına getirilecek adayların hızla onaylanması çağrısında bulunmuştu.

Schumer, “Yabancı düşmanlar bu geçiş sürecini suistimal etmeye çalışacaktır. Amerika’nın askeri politikalarının, istihbarat ve ulusal güvenlik önceliklerinin bu tür personel gecikmeleriyle sekteye uğramasına izin veremeyiz” şeklinde konuştu.

ABD Senatosu’nun eski Büyükelçi William Burns’ün CIA başkanlığı gibi diğer kilit adayların onay sürecinin tamamlanması için de hızla harekete geçmesi bekleniyor.

Haines onaylandı

Biden’ın ulusal güvenlik ekibinin kilit isimlerinden Avril Haines ise Senato olayını aldı.

Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines, Biden’ın önemli makamlara aday gösterdiği isimler arasında onay alan ilk yetkili oldu. ABD’nin ilk kadın Ulusal İstihbarat Direktörü olan Haines, Senato’da 10 oya karşı 84 oyla onay almasının üzerinden 24 saatten az süre geçtikten sonra yemin ederek görevine başladı.

Haines, yemin ettikten kısa süre sonra Başkan’ın günlük istihbarat brifingine katıldı ve yaptığı açıklamayla ABD’nin istihbarat dairelerine seslenerek, yaptıkları işin “ülkenin güvenlik ve refahı için daha önce hiç olmadığı kadar hayati önem taşıdığını” belirtti.

Haines’in hızla onaylanması, “Amerika’nın boşa harcayacak zamanı olmadığını” vurgulayan Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili Kongre üyelerinin övgüsünü kazandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin