Jeffrey: ABD, İdlib için Türkiye’ye mühimmat sağlamaya hazır

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, İdlib’de yaşanan gelişmelerle ilgili yaptığı incelemelerin ardından basın açıklaması yaptı.

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD’nin Türkiye’ye İdlib için mühimmat sağlamaya hazır olduğunu bildirdi. Jeffrey, “Türkiye’ye mühimmat ve insani yardım vermeye hazırız. Göçmenlerin İdlib’de kalması gerektiğini düşünüyoruz.” İfadelerini kullandı.

SATTERFİELD: PATRİOT KONUSUNU S-400 EKSENİNDE DEĞERLENDİRİYORUZ

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield ise Türkiye’nin Patriot talebini incelediklerini belirterek, “Patriot konusunu S-400 ekseninde değerlendiriyoruz” dedi.

BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, “ABD’nin dünyanın son umudu olduğu gerçeği konusunda önemli şeyler gördüm. Türk hükümetine de çok teşekkür ediyoruz. En önemlisi, sınırların açık tutulması gerekiyor ve insanı yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlamamız gerekiyor. Bu sebeple diyaloğa başlanması gerekiyor. Temmuz öncesinde bu geçişler sağlanmalı. Üçüncü bir sınır kapısı da açılabilir.” diye konuştu.

“8 MİLYON DOLARLIK BİR YARDIM OLACAK”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Jeffrey ve Satterfield’i dün kabul etmişti. Görüşmede, başta İdlib olmak üzere ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunulmuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin