Ve resmi açıklama geldi; Japon devi Honda, Türkiye’de üretimi durduruyor

İngiliz Milletvekili Justin Tomlinson, Honda’nın Türkiye’deki fabrikasını kapatacağını ve tüm Avrupa için üretimi Japonya’daki merkezinde sürdüreceğini söylemesinin ardından, Honda resmi açıklama yaptı. Honda, Tomlinson’u doğruladı ve Türkiye ile İngiltere’deki üretimi durduracağını açıkladı.

Honda Avrupa Başkanı Katsushi Inoue, “Otomotiv sektörünü etkileyen benzeri görülmemiş değişikliklerin ışığında elektrikli otomobil stratejimizi hızlandırma  kararı aldık. Buna göre de küresel operasyonlarımızı yapılandırmamız hayati önem taşıyor. Bu kadar kolay alınan bir karar olmadı ve bugünkü duyurunun çalışanlarımız ve işbirlikçilerimizi ne kadar tedirgin edeceğinin farkındayız” dedi.

İngiliz vekil: Kararın Brexit’le ilgisi yok, Türkiye fabrikası da kapanacak

Tomlinson, “Honda kararında netleşti. Honda’nın İngiltere’den çekilme kararının Brexit ile ilgisi yok. Japon otomotiv üreticisi Türkiye’deki fabrikasını da kapatacak. Çünkü markanın yeni üretim stratejisi doğrultusunda, tüm Avrupa için üretimi Japonya’daki fabrikadan sağlanacak.” dedi.

Gebze Şekerpınar´da bulunan fabrika, Honda’nın Avrupa’daki ikinci otomobil üretim tesisi konumunda. Honda binek otomobillerinin üretim, ithalat ve pazarlaması ile Honda motosikletlerinin ithalat ve pazarlamasından sorumlu Honda Türkiye, 1992 yılında yüzde 50 – 50 ortaklıkla Anadolu Honda Otomobilcilik A.Ş. adyla kuruldu.

770 kişi çalışıyor, yılda 50 bin araç üretiliyor

1997 yılı sonundan itibaren Honda’nın Civic modelinin seri üretimine başlayan şirket Ocak 2003 tarihinden bu yana Honda Türkiye A.Ş. olarak yüzde 100 Honda Motor Co. sermayesi ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Yıllık üretim kapasitesi 50 bin araç olan Honda Türkiye Gebze Fabrikası’nda 770 kişi çalışıyor. Burada üretilen Civic Sedan modeli, Almanya, Polonya, Romanya gibi Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Mısır ve İsrail’in de dahil olduğu 30’dan fazla ülkeye ihraç ediliyor.

Bunun yanında, Accord, Jazz, CRV, Civic Sedan ve Civic 5 Kapı modelleri için panel yedek parça üretimi gerçekleştirilip Avrupa ve Amerika’ya ihraç ediliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin