Jandarma, Cengiz İnşaat’ın taş ocağı için göğsünü siper etti: Köylüler direniyor

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı İşkencidere Vadisi’nde Cengiz İnşaat’ın yapmak istediği taş ocağına karşı köylülerin direnişi sürüyor.

Çok sayıda polis ve jandarma vadide, köylüleri alana yaklaştırmamak için önlem alırken, çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlar vadi girişinde engellendi. Jandarmanın koruması altında çalışan iş makineleri ise ağaçları sökmeye başladı.

Sabah erken saatlerde vadiye çok sayıda asker ve polis ekipleri gelerek çalışma yapılacak olan alanda güvenlik önlemi aldı. Yasakların bitmesinin ardından İşkencidere Vadisi’ne gelen vatandaşlar, barikat kurularak engellendi. Ancak, vadide ve çevre köylerde yaşayan köylüler, ormanın içindeki patika yolları kullanarak dördüncü günde de çalışma yapılan bölgeye ulaşmayı başardı.

Güvenlik güçleri köylüler ile iş makineleri arasına barikat kurdu. “Burası bizim. Buradan gitmeyeceğiz. Biz buraya ölmeye geldik” diyen köylüler oturma eylemine başladı.

Jandarma korumasında çalışan dozerler, ağaçları sökmeye başladı. Çalışma sırasında arı kovanları ve köylülerin evlerine giden su boruları kırıldı.

Diğer taraftan dün çıkan olaylarda gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı. Dün göz altına alınıp serbest kalanlar arasında yer alan İkizdere Dernekler Federasyonu Başkanı Ziya Yıldırım Rize kökenli milletvekillerinden destek istedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin