İzmir merkezli 40 ilde askerlere ‘ankesörlü telefon’ operasyonu: 185 gözaltı

İzmir merkezli 40 ilde düzenlenen operasyonda cemaatle irtibatlı oldukları ileri sürülen 185 kişi hakkında gözaltına kararı verildi. 15 Temmuz’da yaşları küçük olduğu için işlem yapılmayan 84 eski askeri öğrenci 5 yıl sonra gözaltına alındı.

15 Temmuz’dan sonra yaptığı periyodik hukuksuz operasyonlarıyla bilinen İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, ankesör ve büfe gibi sabit hatlardan arama yaptıkları gerekçesiyle 69’u muvazzaf 101 asker ile 84’ü ilişiği kesilen askeri öğrenci olmak üzere 185 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla bu sabah 40 ilde operasyon başlatıldı. 3’ü albay, 2’si yarbay, 7’si binbaşı, 4’ü yüzbaşı, 19’u üsteğmen, 3’ü teğmen, 53’ü astsubay, 10’u uzman çavuş rütbesinde 23’ü Deniz Kuvvetleri, 24’ü Kara Kuvvetleri, 39’u Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 1’i Sahil Güvenlik Komutanlığı ve 14’ü Jandarma Genel Komutanlığı’na mensup 69’u muvazzaf 101 asker ile 84’ü darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen askeri okul öğrencisi olmak üzere toplam 185 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Savcılık talimatıyla İzmir İl Emniyet Müdürlüğü ile İzmir İl Jandarma Komutanlığı’nca İzmir merkezli 40 farklı ilde eş zamanlı olarak gözaltı işlemlerine başlandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

  1. 84’ü askeri ögrenci, 15 Temmuzda 13-14 yaşında demek ki.
    Ailelerin çok az sesi çıkıyor.
    Melek Çetinkaya ve birkaç aile haricinde insanlar çocuğu icin bile konuşmuyor.

  2. Herkes ben neyi daha iyi yapabilirim diye düşünüp onu dile getirmeli. kimsenin, askeri öğrenci aileleri başta olmak üzere başkalarına rol biçme, görev tayin etme derdine düşmemesi lazım.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin