İzmir, 3 gündür yanıyor, THK’nın söndürme uçakları yatıyor!

İzmir’in Karabağlar ilçesinde başlayan ve Seferihisar ile Menderes ilçelerine sıçrayan orman yangını, 3. gününde kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Yangının çıkış sebebiyle ilgili soruşturma devam ederken, ‘mangal ateşinden kaynaklandığı’ iddiası bulunuyor.

Yangın, İzmir’in Karabağlar İlçesi’nde pazar günü başladı, salı oldu hâlâ devam ediyor. Kontrol altına bile alınamadığı gibi alevler Seferihisar ve Menderes bölgelerine de sıçradı. Şu ana kadar 500 hektar ormanlık alan yok oldu. Yangının henüz yerleşim yerlerini tehdit etmediği belirtildi.

Yangın sebebiyle farklı türlerden birçok hayvan da zarar gördü. Aralarında yırtıcıların da bulunduğu kuşlar yangından kaçıp elektrik tellerine sığınırken, bazıları yumurtalarının başından ayrılmadı ve yanarak can verdi. Kanatsız hayvanlardan çoğu da yangında hayatını kaybetti.

Sosyal medyada bu tür görüntüler paylaşıldı.

Üç ilçeye yayılan yangını kontrol altına alabilmek için gece boyu çalışan ekiplere havanın aydınlanmasıyla birlikte helikopterler de destek vermeye başladı. Yangına 20 helikopterle 200 arazöz müdahale ediyor. Zaman zaman etkisini arttıran rüzgar, ekiplerin işini zorlaştırırken, bazı vatandaşlar da yangın söndürme çalışmalarına destek veriyor.

Özkan: THK uçakları neyi bekliyor?

CHP Milletvekili Tuncay Özkan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Türk Hava Kurumu’na ait yangın söndürme uçaklarının neden kullanılmadığını sordu. Özkan, “Cumhurbaşkanı, Bakanlar, Orman Genel Müdürü ve İzmir Valisi, havalimanında bekleyen THK’nın yangın söndürme uçaklarını harekete geçirmek için daha ne bekliyor? Sorumlusunuz, göreve davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirli’den gece uçuşu

Karadaki yangın söndürme ekiplerinin koordinasyonu için Türkiye’de ilk defa Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla gece uçuşu gerçekleştirildi. Pakdemirli, uçuş sonrası Karabağlar ilçesindeki Tekketepe Gözetleme Kulesi’nde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yer ekiplerindeki termal kameraların çektiği görüntüleri ve GPS koordinatlarını işlediğini anlatan Pakdemirli, şöyle konuştu:

”Onları da iş emirleri olarak sahaya dağıtmaya başladılar. Geceyi biraz daha verimli geçirmiş olduk. Genel itibarıyla, kuzeybatı istikametindeki yangının izlerinin hala taze olduğunu görüyoruz. Ağırlıkla bu 500 hektarlık alanın önemli bir kısmının karanlık içinde olduğunu görüyoruz. Tabii alttan alta mutlaka kökten yanmalar var ama önemli bir kısmının aslında ateşin ferinin söndüğünü izlemekteyiz.”

Genel itibarıyla gece uçuşundan sonra ekibin daha moralli olduğunu aktaran Pakdemirli, daha kötü bir tablo beklediklerini ancak iyi bir tabloyla karşılaştıklarını vurguladı.

“Ben bölgeden ayrıldığım zaman emin olun”

Bakan Pakdemirli, “Yangın kontrol altına alınma aşamasına gelindi mi?” sorusu üzerine de şunları söyledi: “İnşallah öğleden evvel eğer önemli bir rüzgar çıkmazsa kontrol altına almayı ümit ediyoruz ama dediğim gibi yangın tamamen söndürülmeden biz bu işi söndürdük demeyiz.

Ben bölgeden ayrıldığım zaman şundan emin olun; demek ki her şey kontrol altında, soğutma söndürme çalışmaları devam ediyordur. Biz tamamen bu işi emniyet altına alana kadar, başta ben olmak üzere tüm ekip buradayız.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin