İtibarın faturası millete!

HABER-YORUM | İLKER DOĞAN 

Kurun yükselmesiyle ilgili yaptığı ‘Dolarla ne işiniz var?’ açıklamayla alay konusu olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bir başka paylaşımıyla yine gündemde. Albayrak, önceki gün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ekonomide milli bağımsızlığın bir bedeli var. Bizim ecdadımız bu bedeli canı pahasına sayısız kere ödedi. Sıra bizde!” ifadelerini kullandı. 

Albayrak’ın ‘Sıra bizde’ dediğine bakmayın! İktidar temsilcilerinin bugüne kadar tek kuruş bedel ödemişliği yok. 18 yıldır yaşanan bütün ekonomik kriz ve afetlerde ‘bedeli’ halk ödedi. Son pandemi salgınında bile millete ‘iban’ verip, ‘zekat’ dilendiler. 15  Temmuz ‘sözde’ darbe girişiminde yine milletten para topladılar. Söz konusu paralar şehit yakınları ve gazilere dağıtılacaktı. Dağıtılmadı. 

MİLLET AÇLIĞA MAHKUM!

Her ekonomik krizde milletin sırtındaki yük daha da arttı. Dolar her arttığında vatandaş daha da fakirleşti. Türkiye’de kişi başına milli gelir 7 yıldır aralıksız eriyor. 2013’te 12 bin 480 dolar olan kişi başına milli gelir, bu yıl 8 bin doları bulursa başarı sayılacak! Millet 7 yılda yüzde 50 fakirleşti! Çeyrek altının fiyatı 830 liraya çıktı. 2003 yılında bir asgari ücretli tanesi 22 liradan toplam 14,5 çeyrek altın alabiliyordu. Bugün bu sayı 3 bile değil! 

İTİBARDAN ZERRE KADAR TASARRUF YOK!

Peki bu arada iktidar temsilcileri ne yaptı? ‘İtibardan tasarruf olmaz’ diyerek uçak filosuna yenileri eklendi. Kamuda ‘zerre’ kadar tasarruf yapılmadı. Bugün Cumhurbaşkanlığı’nın uçak filosunda kimilerine göre 13, kimilerine göre 16 uçak bulunuyor. Söz konusu filonun yıllık maliyeti 40 milyon dolardan fazla. Saray’ın makam arabası sayısı 2017 rakamlarına göre 268! Kanal İstanbul’un geçeceği araziden arazi kapatanlar, bugün milletin gözünün içine baka baka ‘sıra bizde’ diyerek ‘bedel’ ödemeye çağırıyor. 

CNN Türk’te katıldığı programda Ahmet Hakan’ın, “Dolar ve Euro arttığında ben endişeleniyorum.” sözlerine verdiği, “Dolarla mı maaş alıyorsun?” cevabıyla alay konusu olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yine çok konuşulacak bir paylaşımla gündeme geldi. Kayınpederi AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tam destek verdiği Albayrak, önceki gün yaptığı sosyal medya paylaşımında, “Ekonomide MİLLİ BAĞIMSIZLIĞIN bir bedeli var. Bizim ecdadımız bu bedeli canı pahasına SAYISIZ kere ÖDEDİ. Sıra bizde!” ifadelerini kullandı. 

HER KRİZ, KENDİ VERGİSİNİ DOĞURDU!

Peki iktidar bugüne kadar ne bedel ödedi? Hiç… Türkiye’yi 18 yıldır yöneten AKP rejimi bugüne kadar hiç bir krizde, afette ‘bedel’ ödemedi. Her kriz milletin sırtındaki yükü daha da artırdı. Her yeni afet kendi vergisini doğurdu, milletin kucağına koydu. Rejimin liyakatsiz ekonomi yönetiminin faturası sürekli millete kesildi. Son olarak vatandaşların döviz hesaplarından bile komisyon alınacağı açıklandı geçen hafta. 

TOPLANAN PARALAR BİLE DAĞITILMIYOR 

Biraz daha geriye gidelim. 15 Temmuz ‘şehit ve gazileri’ için için hesap numarası açıldı, toplu olarak dağıtılmak üzere milletten para toplandı. 3,5 yıllık faizi hariç 340 milyon TL! O para da vakfın kasasında duruyor. Erdoğan geçtiğimiz ay açıkladı; toplu olarak ödeme yapılmayacak. ‘Vakfın kaynakları müsaade ettiği ölçüde’ aylık biner lira olarak ödenecek. Daha yakın bir tarih… Mart 2020… Pandemi sonrası bizzat Erdoğan millete iban verdi, zekatlarını istedi. 2 milyar TL’den fazla para toplandı. 

MİLLET AÇLIĞA MAHKUM!

Her ekonomik krizde milletin sırtındaki yük daha da arttı. Dolar her arttığında vatandaş daha da fakirleşti. Türkiye’de kişi başına milli gelir 7 yıldır aralıksız eriyor. 2013’te 12 bin 480 dolar olan kişi başına milli gelir, bu yıl 8 bin doları bulursa başarı sayılacak! Millet 7 yılda yüzde 50 fakirleşti! 2002 yılında 1,6 TL olan dolar kuru, Ağustos 2015’de 2,77 TL’ye, Ağustos 2018’de 3,74 TL’ye, 2019 yılı Aralık ayında 5,94 TL’ye ve Ağustos 2020’de 7.37 TL’ye fırladı. TL eridikçe eridi. Çeyrek altının fiyatı 830 liraya çıktı. 2003 yılında bir asgari ücretli tanesi 22 liradan toplam 14,5 çeyrek altın alabiliyordu. Bugün bu sayı 3 bile değil! 

VATANDAŞ GIRTLAĞINA KADAR BORCA BATTI

Cumhurbaşkanlığı 2020 Yıllık Programı’ndaki verilere göre  toplam 16 milyon 831 bin 210 kişi, aldığı sosyal yardımlarla ayakta durabiliyor. İnsanlar ekmeğe muhtaç hale geldi 18 yılda. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin verilerine göre Mayıs ayı sonu itibarıyla bireysel kredi borcu olan kişi sayısı, önceki aya kıyasla 428 bin kişi artarak 32 milyon 813 bine ulaştı. Nisan ayında 920 bin, mayısta ise 699 bin kişi ilk kez ihtiyaç kredisi kullandı. 18 Yılda vatandaşın toplam borcu 679,4 milyar liraya çıktı.

İTİBARDAN ZERRE KADAR TASARRUF YOK!

Peki bu arada iktidar temsilcileri ne yaptı? ‘İtibardan tasarruf olmaz’ diyerek uçak filosuna yenileri eklendi. Kamuda ‘zerre’ kadar tasarruf yapılmadı. Bugün Cumhurbaşkanlığı’nın uçak filosunda kimilerine göre değerleri milyar dolarları aşan 13, kimilerine göre 16 uçak bulunuyor. Kesin rakam yok, zira sır gibi saklanıyor. İddiaya göre söz konusu filonun yıllık maliyeti 40 milyon dolardan fazla. Saray’ın makam arabası sayısı ise 2017 rakamlarına göre 268! 

AKP iktidara geldiğinde Cumhurbaşkanlığı koltuğunda Ahmet Necdet Sezer oturuyordu. Sezer döneminde Cumhurbaşkanlığı’nın Süleyman Demirel döneminden kalma 2 makam aracı vardı. Sadece 2! Cumhurbaşkanı Sezer, Hava Kuvvetleri’nin Gulf-4 tipi uçakları ile seyahat ediyordu. AKP rejiminden önce Cumhurbaşkanlığı’na ait VIP uçak yoktu, Başbakanlığın 3 adet özel uçağı vardı. 

ECEVİT THY’Yİ KULLANIYORDU

AKP döneminden önce Başbakanlık koltuğunda rahmetli Bülent Ecevit oturuyordu. Siyasette sadeliğiyle tanınan Ecevit, özel uçak yerine genelde Türk Hava Yollarının tarifeli uçaklarını kullanırdı. Ecevit, 50 yıl aktif siyaset yaptı. Öldüğünde kendisine ait 2 apartman dairesi vardı. Ecevit’in babasından, Rahşan Ecevit’in ise annesinden birer daire kaldı. Toplam mal varlıkları 4 apartman dairesiydi… 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin