Tekneleri bozulan 65 Türkiyeli göçmen, Yunanistan’da depoya hapsedildi

Yunanistan’a sığınan ve oradan İtalya’ya geçerek Avrupa’ya ulaşmak isteyen 65 Türkiye kökenli göçmen tekneleri bozulduğu için Yunan sahil güvenliği tarafından geri getirildi. Şu anda Mora bölgesindeki Katakolo Limanı’nda bir depoda tutulan 65 kişi zor şartlar altındA.

Kronosnews, Sığınmacılardan 40 yaşındaki kadın öğretmen M.D. ile görüştü. M.D., kendisiyle aynı dosyada olan eşine örgüt üyeliği suçlamasıyla 7,5 yıl hapis cezası verildiğini söyleyerek kendisinin de Yargıtay tarafından onaylanmış 6,8 yıl hapis cezası olduğunu söyledi.

Meriç nehri üzerinden iki ay önce Yunanistan’a geldiğini belirten M.D. öğretmen, 6 kez hava yolunu denedim olmadı. Şimdi de uçuşlar azaldı, çok fazla kontrol var.

BİRİ HAMİLE 10 KADIN 6 ÇOCUK VAR

Kendileriyle ilgili haberlerin doğru olduğunu söyleyen başka bir öğretmen T.A. ise “Evet biz 65 kişiyiz. 10 kadın 6 çocuk var. İçlerindeki kadınlardan biri hamile. İki tane hasta vardı, biri burada ama diğeri hastaneye götürdüler” diyerek şunları söyledi:

Milletvekili de var dediler ama ben tanıyamadım. Sanıyorum yanlış bilgi. PKK’lılar diyorlar ama saptırıyorlar, hepsi Kürt ve HDP’ye oy veren veya HDP’de görev almış kişiler. Bir de adının Azad olduğunu söyleyen bir gazeteci var. Aramızda 30 Gülenci diye söylenen doktor, öğretmen ve polis var. Bir de akademisyen var.

Farklı zamanlarda Türkiye’den geldiklerini ama Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gece 12.00 gibi İtalya’ya geçmek için sahilde bir teknede buluştuklarını söyleyen T.A, “Yaklaşık 3,5-4 saat yol aldıktan sonra tekne bozuldu. Sahil güvenliği aradık, gelip aldılar. Bizi Katakolu limanına getirdiler” dedi.

Herkesi bir binanın içinde tek bir mekana kilitlediklerini söyleyen öğretmen T. A., “Her yer kirliydi. Sadece yemek veriyorlar, sonra üzerimize kapıyı kilitleyip gidiyorlar. Burası bir mülteci merkezi değil. Muhtemelen bir depo. Bir depoda tutuluyoruz. 4 tuvalet vardı hepsi bozuktu. Birini biz kendimiz ellerimizle tamir ettik. Her yer pis… Sıcak su yok… 65 kişi aynı yerde uyumak zorundayız. Bizim için zor ama kadınlar ve çocuklar için daha da zor.”

Bugün kadınların eylem yaptığını ve dertlerini polise anlatmaya çalıştıklarını aktaran T. A., “Şaşkınız. Aramızda içlerinde komiser de olan polisler var. Öğretmenler var, doktorlar var…. Hepimizin mülteci kimliği de var Yunanistan’dan aldığımız. Lütfen serbest bıraksınlar.”

10 aydır Yunanistan’da olan ve Milli Eğitim’de öğretmen olan T. A. bekar ve bir an önce Avrupa’ya geçmek istiyor.

Başka bir öğretmen F. C. ise Kovid döneminde bu sağlıksız ortamda tutuldukları için yetkililere sesleniyor. Hepimiz risk altındayız” diyen F. C. “Özellikle kadınlar ve çocuklar ç ok sor şartlarda” diyor.

Evli olan ve Türkiye’de 19 ay hapis yatan öğretmen F. C. “8 yıl 3 ay verdiler. Dosya Yargıtay’da. Türkiye’deki hapishane şartlarını biliyorum, göze alamazdım” diyor.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin