İtalyan meclisinde ‘Ermeni soykırımı’ önergesi kabul edildi

İtalyan parlamentosunun alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde, hükümetten 1915 olaylarının “Ermeni soykırımı” olarak tanınmasını talep eden önerge kabul edildi.

DW Türkçe’nin haberine göre, yapılan oylamada hükümet ve muhalefet partilerinden 382 milletvekili önerge lehine oy kullandı. Eski başbakan Silvio Berlusconi’nin partisi Forza İtalia’dan 43 milletvekili ise çekimser kaldı.

Önergede, “Ermeni soykırımının resmen tanınması ve uluslararası düzeyde yankı yaratılması” talep ediliyor. Hükümet, önergeyle ilgili herhangi bir görüş bildirmemişti. Temsilciler Meclisi’nin “Ermeni soykırımının tanınması” talebinin hukuki bağlayıcılığı bulunmuyor.

Türkiye’den anında cevap: Reddediyoruz, kınıyoruz

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, 1915 yılında yaşanan olayların “sözde Ermeni soykırımı” olarak tanınması talebiyle İtalya Parlamentosu’na önerge sunulmasını kınadı.

Altun, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “İtalya Parlamentosu’nun tarihimizi çarpıtma ve politize etme çabasını en sert biçimde kınıyoruz. Bu kısır, düşmanca ve müessif bir yaklaşımdır. Birbirimizin anılarına saldırmak yerine hep birlikte gerçeğin hikayelere üstün gelmesini sağlamalıyız.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da tepkisini Twitter’dan gösterdi: “İtalyan Parlamentosu’nun sözde soykırım kararı, tarihi gerçekleri yok sayan ve yeni husumet tohumları eken bir karardır. Cumhurbaşkanımızın ortak tarih komisyonu çağrısını yok sayan ve siyasi popülizmi körükleyen bu yaklaşımları şiddetle reddediyoruz.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin