İtalya’da yeni kurulan Hükümet’ten 82 göçmene izin çıktı: ‘Yardım etmek artık suç değil’

İtalya’da yeni hükümet, göçmenlerle ilgili ilk somut adımını attı. Norveç bandıralı yardım gemisi Ocean Viking’deki 82 göçmenin İtalya’nın Lampedusa limanına girişine izin verildi.

Başbakan Conte, eski hükümet ortağı aşırı sağcı ve göç karşıtı Lig Partisi’nin yerine sol görüşlü; Demokratik Parti (PD) ve Özgürler ve Eşitler Partisi (LEU) ile yeni bir oluşuma gitmişti. Yeni kurulan ikinci hükümetin göçmen politikalarında yumuşamaya gideceğinin sinyalleri verilmişti.

İtalyan makamları Cumartesi günü, gemideki 82 göçmenin Lampedusa limanında karaya çıkmasına izin verdi. Gemideki göçmenler İtalyan Sahil Güvenlik güçlerine ait teknelere transfer edilerek karaya taşındı.

Norveç bandıralı yardım gemisi Ocean Viking

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner da, bu göçmenlerin İtalya, Fransa, Almanya, Portekiz ve Lüksemburg arasında dağıtılması için anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Almanya: Göçmenlerin yüzde 25’ini almaya hazırız

BBC’nin aktardığına göre, bu tür bir anlaşmanın ilk sinyalleri, İtalya’da yeni hükümetin kurulmasının hemen ertesinde ortaya çıkmaya başladı. Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer geçen Cuma günü yaptığı bir açıklamada, İtalya’ya denizden ulaşan göçmenlerin yüzde 25’ini Almanya’nın kabul etmeye hazır olduğunu söyledi.

Başbakan Giuseppe Conte (solda) sol partilerle hükümet kurdu

Bu anlaşma girişimi, AB’nin İtalya’nın yeni hükümetine destek hamlesi olarak da değerlendiriliyor. İtalya’da geçen aya kadar koalisyon ortağı olan aşırı sağcı Lig partisi lideri Matteo Salvini, göç karşıtlığını öncelikli politikası haline getirerek bir yılda oylarını yaklaşık 2 katına çıkarmıştı.

‘Yardım etmek artık suç değil’

Ocean Viking’deki 82 göçmenin İtalya’da karaya çıkmasına izin verilmesi İtalyan basınında “rüzgar değişti” yorumlarıyla duyuruldu.

Salvini’nin göç karşıtı politikalarına destek veren sağ çizgideki Il Giornale gazetesinin haberinde “Rüzgar değişti bile: Hükümet adayı (Lampedusa) güvenli liman olarak verdi” denildi.

Salvini ve göç karşıtı politikalarına karşı çıkan La Repubblica gazetesi ise bugün “Göçmenler konusunda dönüş. İtalya’da duvar çöktü” manşetiyle çıktı.

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco’nun “göçmenlere kucak açılması” çağrısını destekler yayınlar yapan Katolik Avvenire gazetesi de “Yardım etmek artık suç değil” başlığını kullandı.

İtalya’da Haziran 2018-Ağustos 2019 arasında iktidarda kalan aşırı sağcı, milliyetçi, popülist 5 Yıldız Hareketi-Lig hükümeti, Akdeniz’de göçmenleri kurtaran sivil toplum kuruluşlarının gemilerine liman açmayı reddediyordu. 5 Yıldız-Lig hükümeti, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini’nin öncülüğünde, denizden göçmenleri kurtararak İtalya’ya getiren gemilere yaptırımlar öngören yasalar hazırlamıştı.

Bu dönemde çok sayıda yardım gemisi, İtalya’nın limanlarını kapaması nedeniyle günlerce denizde bekletilmişti.

Son olarak yine Ocean Viking gemisi geçen ay 350’den fazla göçmenle 2 hafta denizde güvenli liman açılmasını beklemiş, sonunda 6 AB ülkesinin kabul anlaşmasına varmasıyla bu göçmenler Malta’da karaya çıkabilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin