İtalya Başbakanı Draghi’den Erdoğan’a: ‘Açık sözlü olalım, diktatör olduklarını söyleyelim’

Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la Ankara’da yaptığı görüşme sırasında kanepeye oturtulmasına tepkiler devam ediyor.

Bu durumu gündeme getiren İtalya Başbakanı Mario Draghi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın von der Leyen’e karşı davranışına kesinlikle katılmıyorum. Bu uygunsuz bir durum, bu aşağılama için çok üzgünüm” dedi. Draghi, Erdoğan’a yönelik ‘diktatör’ ifadesini kullandı.

Mario Draghi, ”Açık sözlü olarak onların ne olduğunu, diktatör olduklarını söyleyelim. Ancak ülkelerimizin çıkarları için onlarla işbirliği ve koordinasyona devam edelim” şeklinde konuştu.

Bunun üzerine İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Gaiani, Başbakan Draghi’nin Erdoğan’a yönelik ‘diktatör’ ifadesi nedeniyle Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Erdoğan’a ‘diktatör’ diyen İtalya Başbakanı Draghi’ye tepki gösterdi.

Twitter hesabından açıklama yapan Çavuşoğlu, “Atanmış İtalya Başbakanı Draghi’nin kabul edilemez popülist söylemini ve seçimle göreve gelmiş Cumhurbaşkanımız hakkındaki çirkin ve hadsiz ifadelerini kuvvetle kınıyor, kendisine iade ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin