İsviçre’de ‘boynuzlu inek’ isteyen çiftçinin teklifi reddedildi

İsviçre’nin ulusal sembolü ineklerle ilgili referandum sonuçlandı. Pazar günü yapılan referandumda uluslararası hukuk iç hukuka göre üstün geldi. İsviçre halkı ayrıca, ineklerin boynuzlarını kesmeyen çiftçiye mali yardım teklifini  geri çevirdi.

Konuyu gündeme taşıyan sağ kanattaki İsviçre Halk Partisi (SVP), Avrupa Birliği gibi uluslararası yapıların İsviçre’ye müdahale etmesini engellemek için iç hukukun üstün olması gerektiğini savunuyordu. SVP, uluslararası sözleşmelerin, her alanda son sözü halkın söylediği doğrudan demokrasiyi de tehlikeye attığını iddia ediyor. Uluslararası hukukun ülkenin tarafsız yapısını zedelediğini öne süren SVP “Yabancı yargıçlara karşı İsviçre yasaları” sloganıyla taleplerini sandığa taşıdı.

Teklifi reddeden yüzde 63’lük kesim bu yönde bir düzenlemenin ülkenin dış dünyayla olan ilişkilerine olumsuz yansımasından endişe ediyordu. Çoğunluğun kararında dış ilişkilerin yanı sıra dışa bağımlı ekonominin sekteye uğraması ve insan hakları konuları belirleyici oldu.

BOYNUZA DOKUNMAYAN ÇİFTÇİYE ÖZEL DESTEK YOK

İnek ve keçilerin boynuzlarının kesilmesine karşı olan 66 yaşındaki çiftçi Armin Capaul, yıllardır verdiği mücadele ile olayın referanduma taşınmasını sağlamıştı. Çiftçi Capaul, boynuzlu hayvanların rahat hareket etmeleri için daha geniş alanlara ihtiyacı olduğunu, bunun için de daha fazla yardım fonu gerektiğini gerekçesiyle kampanya başlatmıştı.

Euronews’in haberine göre, Capaul, yaşam alanlarının genişletilmesinin aynı zamanda hayvanların boynuzlarının kesilmesini de önleyeceğini savunuyordu.

Capaul, “Onları göründükleri gibi rahat bırakmalıyız. Boynuzları da nasılsa öyle kalmalı. Onlara baktığınızda başları hep gurur duyar gibi yukarıda. Ama boynuzları kestiğinizde üzgün görünüyorlar.” değerlendirmesi yapmıştı.

İsviçre’nin ulusal sembolü olarak görülen ve turistlerinde ilgi odağı olan ineklerin üçte biri ya boynuzları kesilmiş vaziyette ya da genetik olarak kesik doğmuş ineklerden oluşuyor.

100 BİN İMZA İLE SANDIĞA TAŞINMIŞTI

İneklerin boynuzlarıyla daha iyi iletişim kurduklarını düşünen İsviçreli çiftçi, boynuzların hayvanların beden sıcaklıklarını düzenlemeye de yardımcı olduğuna inanıyor ve bunun için devletin çiftçilere yıllık yaklaşık 200 dolar sübvansiyon desteğinde bulunmasını talep ediyor.

Capaul, siyasiler nezdinden yaptığı girişimler sonuç vermeyince 100 bin imza toplamı ve olayın sandığa taşınmasını başarmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin