İsveç Enstitüsü: ‘ABD’de Cumhuriyetçi Parti, AKP’ye benzemeye başladı’

İsveç Gothenburg Üniversitesi’ne bağlı V-Dem araştırma enstitüsü tarafından yayımlanan ‘Liberalizm Endeksi’ araştırmasında, “ABD’deki Cumhuriyetçi Parti, Macaristan, Hindistan, Polonya ve Türkiye’de iktidardaki milliyetçi partilerinkine benzer bir tutum ve taktik benimseyerek rakiplerini şeytanlaştırmaya ve onlara karşı şiddeti özendirmeye başladı” ifadelerini kullandı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, enstitü Cumhuriyetçi Parti’de yaşanan değişimi ABD Başkanı Donald Trump’ın daha da uçlaştırdığı öne sürüldü. Enstitü Başkanı Anna Lührmann, ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin yaşadığı dönüşümün “yerleşik bir demokrasideki en büyük çizgi kaymasını” temsil ettiğini söyledi.

Enstitü, araştırmada Cumhuriyetçi Parti’nin hâlâ çoğulculuğa bağlı kalmasına karşın “diğer demokratik normların terk edilmesi, muhalefete saygı gösterilmemesi ve şiddetin özendirilmesi yolunda ilerlediği” belirtiliyor.

LİBERALİZM, BASKICI REJİMLERE KAPI ARALADI

“Polonya’daki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS), Hindistan’daki Bharatiya Janata Partisi (PJP), Macaristan’daki Fidesz Partisi ve Türkiye’deki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), milenyuma tipik bir demokrasideki iktidar partileri gibi başladı” denilen araştırmada, son 20 yıl içinde bu dört partinin tümü giderek daha fazla illiberal olduğu belirtildi.

Araştırmada, “Liderlikleri altında bu ülkeler daha otokratik olmaya başladı. Macaristan demokrasi statüsünü 2018’de, Türkiye ise 2014’te kaybetti” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin