İstinaf’taki 5 yıldan az cezalarla ilgili ‘temyiz’ düzenlemesi hazırlanıyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül

Cumhuriyet gazetesi davasında 5 yıldan az ceza alan gazetecilerin cezalarının İstinaf’ta (Bölge Adliye Mahkemesi) onamasının ardından, yaşanan ‘adaletsizliğin’ giderilmesi için çalışma başlatıldığı belirtildi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni bir yasal düzenlemenin hazırlandığını ifade etti.

Cumhuriyet gazetesi ve yazarlarının yargılandığı davada, beş yılın altında ceza alan gazetecilerin cezaları kesinleşmiş, beş yılın üstünde alanlarınki ise temyiz için Yargıtay’a gitmişti.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Adalet Bakanı Gül, gazetelerin Ankara temsilcileri ve muhabirleriyle düzenlediği sohbet toplantısında yargıya ilişkin yeni gelişmeleri açıkladı. Geçen hafta istinaf başkanlarıyla konu üzerinde görüştüklerini belirten Gül, üç yıllık istinaf uygulamasına ilişkin sorunları çözümleyen yeni bir yasal düzenleme hazırlandığını, nisan veya mayısta TBMM Başkanlığı’na sunulacağını açıkladı.

Gül, toplu davalarda aynı fiilden verilen kararlarda kendi içinde bir itiraz-denetim ya da Yargıtay’da temyiz üzerinde çalışma yapıldığını belirtti.

“Aksaklıkları çözme noktasında çalışma yapıyoruz”

Gül’ün konuyla ilgili açıklamaları şöyle: “Geçen hafta istinaf mahkemesi başkanlarıyla çalıştık. İstinaf üç yıllık bir uygulama. Belli hapis cezalarının istinafta kesinleşip kanun yolunda temyize gitmemesi tartışması yaşandı. Bu konuda adaletsizlik var mı, yok mu üzerinde çalışıyoruz. Aile, iş, terör yargılamalarında yığılma var. Dosyaların 3-5 yılda istinafta beklemesi istediğimiz bir şey değil. Adalet duygusunu tatmin edecek şekilde hızlı karar verilmesi gerekiyor. Bu konularda, uygulamaya dönük aksaklıkları çözme noktasında mutfağımızda bir çalışma yapıyoruz.

Aynı fiille ilgili bir ceza istinafta kesinleşiyor, diğerine temyiz yolu açık. Kendi sistemi içinde çözülmesi ya da Yargıtay’a gitmesi yönünde kanun boyutuyla bir düzenlemeye ihtiyaç var mı değerlendiriyoruz. Bu konuda çalıştay da yapacağız. Toplu davalarda aynı fiilden verilen cezaların temyiz yolunun açılıp açılmayacağını tartışıyoruz. Daha sonra tamamlayacağımız çalışmayı da nisan veya mayısta Meclis’in takdirine sunacağız.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin