İstikrarsızlık sporu da vurdu [Efe Yiğit]

13.Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF 2017)  bugün Erzurum’da başlıyor. 11-18 Şubat arasında yapılacak EYOF’ta 15-18 yaşları arasında 40 ülkeden 1400 sporcu 9 branşta yarışacak. Türkiye’nin büyük önem verdiği EYOF’a çok sayıda Avrupa ülkesi güvenlik endişesiyle katılmama kararı aldı.

Türkiye 7 Haziran 2015’te yapılan genel seçimler sonrası AKP’nin tek başına iktidarı kaybetmesiyle terör sarmalına girmişti. Peş peşe patlayan bomba ve intihar saldırılarıyla sarsılan ülke 1 Kasım 2015’te yeniden sandığa gitmiş ancak istikrar bir türlü sağlanmamıştı. Ankara ve İstanbul’da patlatılan bombalardan sonra özellikle batı ülkelerinden gelen turist sayısında ciddi düşüş olmuştu. En son yılbaşı gecesi İstanbul’un eğlence merkezi Reina’ya düzenlenen kanlı saldırıdan sonra Türkiye gidilmekten korkulan bir ülke oldu. Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı bazı organizasyon ve fuarlar terör endişesi nedeniyle iptal edildi.

Belirsizliğin hâkim olduğu bu ortamda Erzurum, EYOF 2017’de 1,400 genci ağırlayacak.

Gelemeyeceklerini açıkladılar

Almanya, İsveç, İsviçre, Liechtenstein, Macaristan, Avusturya, Belçika, Letonya… Bu ülkeler Erzurum’un ev sahipliği yapacağı 13. Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’ne katılmayacağını açıklamıştı. Norveç, EYOF’a göndereceği sporcu sayısını azaltırken, sadece curling dalında yarışacak. Avrupa’nın önde gelen ülkelerinin katılmama gerekçesi ‘olağanüstü hal ve istikrarsız güvenlik durumu’.

Alman Olimpiyat Spor Birliği’nin (DOSB) resmi web sitesinde yapılan açıklamada, “Kış sporları sendikaları genç sporcularının güvenlikleriyle ilgili duydukları endişe nedeniyle, DOSB ile vardıkları fikir birliği neticesinde katılımdan vazgeçmiştir” dendi.

DOSB açıklamasının devamında “Erzurum’daki mevcut koşulların gelişiminin DOSB tarafından güvenlik uzmanlarıyla işbirliği içinde son aşamaya kadar takip edilmiş olduğu” belirtildi. Almanlar, bu açıklamayla Türkiye’nin güvenlik garantisine yeterli bulmadıklarını ortaya koymuş oldu.

Letonya Olimpik Komitesi (LOK) sözcüsü Martins Malmeisters EYOF’un başlamasına iki hafta kala yaptığı açıklamada Türkiye’deki ‘olağanüstü hal ve istikrarsız güvenlik durumu’ gerekçesiyle ülkesinin oyunlara katılımının iptal edildiğini söyledi. Malmeisters, EYOF’a gidecek genç sporcuların ebeveynlerinin konu hakkındaki görüşlerinin alındığını ve çoğunluğun katılımın iptali yönünde görüş bildirdiğini ifade etti.

Norveç Olimpiyat Komitesi’nden Guro Lium ise, EYOF’A katılacak federasyonlarla yaptıkları toplantı sonunda birçok federasyonun katılmama kararı aldığını sadece ‘curling’de yarışacak sporcuların Erzurum’a gideceğini söyledi.

Her sporcu için 2 polis görev yapacak

Türkiye, EYOF 2017 sırasında 1,400 sporcunun güvenliğini sağlamak için 3 bin polis ve güvenlik görevlisinin görev yapacağını açıkladı. Buna ilaveten Erzurum’da 1,900 polis güvenlik için hazır bulunacak. Türkiye’nin güvenlik garantisi olarak açıkladığı bu rakam, terör endişesinin de büyüklüğünü gösteriyor. Riskin bu kadar yüksek olduğu bir yere doğal olarak ülkeler sporcu göndermekten kaçındı.

EYOF’un açılışının Erzurum’un meydanı yerine ‘güvenlik gerekçesiyle’ sporcuların kalacağı bölgede yapılmasına karar verilmesi de ülkelerin katılmama gerekçelerinden biri oldu. EYOF’un resmi sitesinde 40 ülkenin katılacağı ifade edilirken, hangi ülkelerin olduğuna dair bir açıklama yer almadı.

Futbol turizmi de darbe yedi

Terör ve istikrarsızlık futbol turizmini de vurmuştu. Avrupa’nın birçok kulübü devre arasında kamp yeri için Türkiye’yi tercih ederken, terör endişesinden dolayı son iki yılda gelen takım sayısında büyük düşüş yaşanmıştı. 2015 yılında Antalya’ya yaklaşık 2,500 takım gelirken, 2016’da bu sayı 1,500’e, bu yıl ise sadece 500 civarına düştü. Gelen takımlar arasında ise büyük kulüpler yok denecek kadar azaldı.

2016’da 7’si Bundesliga’dan olmak üzere 16 Alman takımı kamp yeri için Belek’i tercih ederken, bu yıl hiçbir Alman takımı devre arası hazırlık kampı için Türkiye’ye gitmedi.  Alman kulüpleri Ocak aylarında Belek’te sadece idman yapmıyor, aynı zamanda turnuvalar düzenliyor ve oyuncu transferlerini görüşüyorlardı. Darmstadt menajeri Fach, Belek’in avantajlarını şöyle özetliyor: “Türkiye’dekinden mükemmel bir yer bulunamaz. 50 takımın her zaman hazırlık yapabildiği, karşılaşmaya çıkabildiği ve transfer etmek istenen oyuncularla kolay temas kurulabildiği başka bir yer Avrupa’da yok.”

Yıllardır kamp için Antalya’ya gelen Avrupa’nın birçok ünlü kulübü terör olaylarını neden göstererek bu sene Dubai, Portekiz, İspanya ve Kıbrıs’a gitti. 2015 yılında 100 milyon doları aşan futbol turizmi gelirleri, bu yıl 30 milyon doları ancak yakalayabildi. Bu da sektör için ciddi bir kayıp.

erzurum spot

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin