İstifa sonrası Bülent Arınç’tan ilk açıklama: Doğruları savunmaya kararlıyım

İşadamı Osman Kavala ve HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklanmasını eleştiren sözlerinin ardından Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyeliğinden istifa eden Bülent Arınç ilk kez konuştu. Arınç, ”Cesur bir siyasetçi olarak doğruları savunmaya kararlıyım.” dedi.

Önce Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, daha sonra da AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dikkat çeken ‘hukuk ve ekonomi’ alanında reform açıklamalarının ardından katıldığı Habertürk televizyonunda YİK üyesi Bülent Arınç, 4 yıldır tutuklu bulunan HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ve 3 yıldır tutuklu bulunan Osman Kavala’nın tutukluluğunu eleştirmişti.

Arınç ,”Belki şunu konuşmuşlardır diyerek, bu iddianameleri okuyarak isyan etmiştim. Çocuk bile yazmaz bile demiştim, cübbeyi bile giyesim gelmişti. Kavala’nın tutuklu kalmasına hayret ediyorum, Demirtaş’ın da tahliyesi olabilir” ifadelerini kullanmıştı.

Demirtaş ve Kavala ile ilgili sözleri nedeniyle Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den gelen tepkiler üzerine Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa etmişti.

İSTİFA SONRASI İLK AÇIKLAMA

Demirtaş ve Kavala’nın tutukluluk hallerini eleştirdiği için tartışmalara neden olan Arınç, istifasının ardından yeni bir açıklama yaparak kendisine destek verenlere teşekkür etti. Arınç, “Her zaman olduğu gibi hukuka bağlı dürüst ilkeli cesur bir siyasetçi olarak doğruları savunmaya kararlıyım” diyerek söylediklerinin arkasında olduğunu yineledi.

‘DOĞRULARI SAVUNMAYA KARARLIYIM’

Bülent Arınç, yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Habertürk Tv’de yaptığım konuşma sebebiyle yüzlerce dostumdan samimi duygularını ifade eden desteklerini ve dualarını bildiren mesajlar aldım. Bazılarıyla telefonda görüşüm. Ben onurlandıran bu mesajlardan dolayı hepinize teşekkür ederim. Bana verilen bu destek sözlerimin vicdanlarda karşılık bulduğunu göstermektedir. Her zaman olduğu gibi hukuka bağlı dürüst ilkeli cesur bir siyasetçi olarak doğruları savunmaya kararlıyım.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin