İstifa ettirilen AKP’li belediye başkanı Rasim Arı: İlla konuşayım mı!

Kendisinden önceki AKP'li başkan hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet dosyalarını açtırdığı belirtilen Rasim Arı, baskılar üzerine geçtiğimiz ocak ayında istifa etmişti.

Nevşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa ettirilen AKP’li Rasim Arı, partisine çok sert ifadelrle yüklendi. Hakkındaki söylentilere yayınladığı bir video ile cevap veren Arı’nın, “Parke taşlarına verilen paraları konuşayım mı? Belediye binasına verilen parayı konuşayım mı? Ben geldiğimde belediyenin kasasında para yoktu! Konuşayım mı illa!” sözleri dikkat çekti.

Rasim Arı, görevi kendisinden önce üç dönem belediye başkanlığı yapan AKP’li Hasan Ünver’den devralmıştı. Ancak Ünver’in görevi devrinden hemen önce, başta akrabaları olmak üzere birçok kişiyi haksız yere belediyede işe aldığına dair iddialar ortaya atıldı.

OTOMOBİLİ KURŞUNLANMIŞTI

Görev değişiminin ardından 21 Kasım 2020’de belediyenin eski çalışanlara yönelik ‘rüşvet ve yolsuzluk’ soruşturması açıldı. Gözaltılar ve tutuklamalar yaşandı. Arı’nın yolsuzluk dosyalarını açması eski başkan ve AKP’lileri rahatsı etmişti. 10 Aralık 2020’de Arı’nın aracı Aksaray’ın merkez ilçeye bağlı Gençosman köyü yakınlarında silahlı saldırıya uğradı.

Rasim Arı, geçtiğimiz yıl Kasım ayında Kayseri Valisi Şehmus Günaydın’ın başkanlığında Ürgüp’te düzenlenen kış turizmi toplantısına çağrılmaması üzerine sert tepki göstermişti. Arı’nın AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki ile ters düştüğü iddiaları var. Tüm bu süreçler sonunda Rasim Arı 29 Ocak 2021’de ‘sağlık sorunlarını’ gerekçe göstererek istifa etti.

Rasim Arı, fake hesaplardan kendisi ve ailesi hakkında çeşitli iddialar ortaya atılması üzerine bir video yayınladı. Söz konusu videoda ilginç ifadeler kullandı. Arı’nın açıklamalarından bazı bölümler şöyle:

BENİM BAYRAMLIK AĞZIMI AÇTIRMAYIN

“Sakın ola benim bayramlık ağzımı açtırmayın. Benim bayramlık ağzımızı açtırırsanız, siz girecek delik ararsınız. Sizin gibi kahpece iftiralar da atmam. Ben gediğimde belediyenin parası yoktu. Konuşayım mı illa? Parke taşlarına verilen paraları konuşayım mı? Belediye binasına verilen parayı konuşayım mı? Belediye başkanlığına geldiğimde 89 milyon olan borç 10 milyona indi. Geldiğimde kasada 700 bin lira vardı. Bıraktığımda 12 milyon 589 bin lira para vardı.

TEDAŞ’A BORÇ 24 MİLYON TL’YE ÇIKMIŞ

“Yapılan bir pazar yerinin müteahhidi bırakıp kaçıyor. 10 yıldır bankada bekletilen 480 bin liralık bir teminat mektubu vardı. Bundan kimsenin haberi yok. O dönem yalvara yakara 480 bin lirayı belediyeye aldı. İdare edilemeyen düzensiz belediye böyle olur. 2004 ve 2009 yılları arasında TEDAŞ’a borç ödenmemiş ve 6 milyonluk borç 24 milyona çıkmış.”

YARIN BİRBİRİMİZİN YÜZÜNE NASIL BAKACAĞIZ?

“Ben sağlık gerekçemle istifa ediyorum diyorum ama benim çalışma arkadaşlarım benimle diyaloğu kesiyor. Benimle iletişimi kesmeyen de tehdit ediliyor. Mesele merkez ilçe başkanımız Ferit Bey sen benim dostum değil miydin? Ertesi gün ne oldu da Rasim Arı’yı beğenme dedin. Bu nasıl bir vicdandır? Yarın birbirimizin yüzüne nasıl bakacağız?”

HADİ MAL VARLIĞIMIZI AÇIKLAYALIM

“Ben 2002 yılından beri devlet memuruyum. Üst düzey bürokratlık yaptım. Bunun yanında 21 ay belediye başkanlığı yaptım. Benimle birlikte belediyeciliğe başlayan memur, belediye başkanı, siyasetçi vs. hepimiz mal varlığımızı açıklayalım. Bu da yetmez hepimiz mal varlığını Nevşehir Belediyesi’ne bağışlayalım var mısınız? Hodri meydan, bağışlamayan namerttir. Sadece kendimizin mal varlığı değil, annemizin, babamızın, kardeşlerimizin ve diğer yakın akrabalarımızın da mal varlığını ortaya koyalım. Benim bir sayfa mal varlığım var.”

2 YORUMLAR

 1. Ya bizim her şeyimiz bir başka abi!
  Kim konuşursa “yer yerinden oynayacak” sanıyor.

  Sanki bildiklerini bir kendileri biliyorlar.

  Türk filmlerinde olur ya, kadın ya da adam tam sevdiğini ya da annesi-babası olduğunu söyleyecek söyleyemez.

  Sonra dizlere de geçti. Halk onlarca dizi hatta bazen birden çok seri boyunca, oyunculardan birinin bir tek konuyu öğrenmesini bekliyor. Herkes biliyor ha! Ama o bildiklerini biri öğrensin diye saatler boyu ekran başında bekliyorlar. Bazen düşünüyorum, gerçekten uzaylılar olsa ve anneannemi görse ne derler acaba diye… 🙂

  Bir de bildiklerini: “illa konuşmamı mı istiyorsunuz?”, “bak konuşurum ha!” diye pazarlayanlar var.

  “Parke taşlarını mı konuşayım?”, “belediye kasasının tam takır kuru bakır bulduğumdan ve ihya edip bıraktığımdan mı?” diye zaten eteğindeki taşları dökenler de var.

  Kardeşim, eğer birileri millete ahlaksızlık yapıyorsa, fakir fukaranın hakkını yiyorsa, zulmediyorsa ve siz sadece size dokunduğu zaman “üzerime gelmeyin konuşurum” diyorsanız, işte sizin de şeref ve haysiyeti anlayışınız o kadardır…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin