İşte yeni Türkiye manzarası: Soylu’ya dava açmak istedi, saatlerce suç duyurusunda bulunacak savcı aradı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisi hakkında söylediği sözlere yanıt verdikten sonra Soylu hakkında “ederi kadar kendisine 5 kuruşluk dava açacağım” dedi. Kaftancıoğlu uzun süre suç duyurusu dilekçesini kabul edecek savcı bulamadı.

Soylu, “Kimlerin bir araya geldiğini görüyorsunuz, Demirtaş’ın oyu 8,5, HDP ‘nin oyu 11,5, 3 puanı CHP ‘nin bir kısım seçmeni getirdi, HDP ‘nin yani PKK’nın siyasi partisinin barajı aşıp Meclis’e girebilmesi için kirli bir oyuna girdi.” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, CHP ‘nin HDP ‘ye destek vermesinin unutulmasının istendiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Bizim bunu unutmamızı istiyorlar. Milletin de bunu unutmasını istiyorlar ve bizim hafızamızla dalga geçiyorlar. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa etmesi için CHP ‘nin önüne insanlar gitti. Peki, ‘bir oy HDP ‘ye, bir oy CHP ‘ye’ dendiği zaman kimse CHP ‘nin önüne gitti mi? Gitmedi, bu sorumluluk hepsinindir. Sadece Kılıçdaroğlu’na fatura keserek CHP bundan kurtulamaz. Burada HDP , açık açık desteklenmiş, Doğu ve Güneydoğu’da kaybeden HDP , İstanbul, Ankara, İzmir gibi CHP oylarıyla barajı aşmıştır. Ağrı’da karşı karşıya kaldığımız olay, bizim seçim öncesi söylediğimiz, ‘Sakın bu PKK’yı şımartmayın’ dediğimizin bir benzeridir. Dağın tepesinde 10 evladı olan bir adamı çarmıha geren ve orada infaz eden bir anlayış, elbette ki demokratik meşruiyetten güya kendine ait kudret ve güç bulan bir anlayışın ta kendisidir. Buna karşı sessiz kalmamız, buna karşı gereğini yapmamamız düşünülemez.”

KAFTANCIOĞLUNU HEDEF ALMIŞTI

Soylu konuşmasında CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ‘nu da hedef alarak, “Şehit cenazelerinde ne işleri var? İstanbul İl Başkanlığına getirdikleri hanımefendi, şehide de küfretti, polise de, askere de. Gitmek istiyorlarsa, onun bayraktarlığında tüm şehit cenazelerine gidebilirler. PKK’nın barajı aşmasının temel nedeni, CHP ‘nin ortaya koyduğu sorumsuzluktur. Bundan kaçmaları mümkün değildir, bundan kaçamazlar. Ya bu sorumsuzluğu ortaya koyanları tasfiye edecekler, temizleyecekler bu işi veyahut da bu sorumlulukla beraber yürüyecekler ve bunun maliyetini taşıyacaklar.” değerlendirmesinde bulundu.

KAFTANCIOĞLU’NDAN SOYLU’YA YANIT

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu , “Biz, şehit cenazelerinde siyasi rant peşinde koşanlardan değiliz, kandan beslenerek halkın milli duygularını sömürenlerden değiliz.” dedi.

Kaftancıoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘nun CHP il başkanlarının şehit cenazelerinde protokole alınmaması yönündeki talimatını protesto etmek amacıyla, CHP Merkez Yönetim Kurulu’nun konuyla ilgili bildirisini partililerin katılımıyla Şişhane Meydanı’nda okudu.

Süleyman Soylu’nun dün akşam yaptığı bir konuşmada kendisini hedef gösterdiğini öne süren Kaftancıoğlu, “Biz, şehit cenazelerinde siyasi rant peşinde koşanlardan değiliz, kandan beslenerek halkın milli duygularını sömürenlerden değiliz.” dedi.

Partisinin şehitleri ayrıştırmadığını vurgulayan Kaftancıoğlu, “Bugüne kadar tek bir gencimizin şehit olmaması için mücadele ettim, bundan sonra da edeceğim. Bugüne kadar tek bir anne evladının arkasından ağlamasın diye mücadele ettim, bundan sonra da edeceğim. Bugüne kadar ölümü değil, yaşamayı, yaşatmayı savundum, bundan sonra da bunun mücadelesini edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Kaftancıoğlu, Bakan Soylu hakkında suç duyurusunda bulunacağını ve tazminat davası açacağını söyledi.

“KENDİSİNE 5 KURUŞLUK DAVA AÇACAĞIM”

“Terörün kökünün kazınması ve bir daha şehitlerimizin gelmemesi en büyük arzumuzdur” diyen Canan Kaftancıoğlu , “Ancak şehit cenazeleri olması durumunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bütün yöneticilerimiz, milletvekillerimiz, il başkanlarımız ve örgütlerimiz tam kadro halinde orada şehitlerimizin huzurunda olacaklardır. Hiç kimsenin bunu engellemeye gücü yetmeyecektir. Ortaya çıkabilecek olayların tek sorumlusu Süleyman Soylu ve ona imkan veren iktidardır” diye konuştu.

Kaftancıoğlu, “Birazdan da Cumhuriyet Savcılığına giderek yalan ve iftiraları nedeniyle kendisi hakkında suç duyurusunda bulunacağım ve ederi kadar kendisine 5 kuruşluk dava açacağım” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından Kaftancıoğlu, Soylu hakkında suç duyurusunda bulunmak için Çağlayan Adliyesi’ne gitti.

UZUN SÜRE DİLEKÇESİNİ KABUL EDECEK SAVCI BULAMADI

Soylu hakkında suç duyurusunda bulunmak isteyen Canan Kaftancıoğlu , uzun süre adfliyede dilekçesini kabul edecek savcı bulamadı. 3 kat dolaştıktan sonra il başkanları, milletvekilleri ve parti yöneticilerinin de yanında olduğu Kaftancıoğlu Bakanlık Savcısına suç duyurusu dilekçesini verebildi. Adliyedeki süreçle ilgili olarak, milletvekili Mahmut Tanal, “Savcılar havale vermek istemediler” değerlendirmesi yaptı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin