ABD Başkan Adayı Sanders’ten tarihi konuşma: Bu nasıl bir değer sistemi?

ABD Senatosu’nda onaylanan 2.2 trilyon dolarlık yardım paketine yoksullar için 600 dolar ilave işsizlik yardımını dahil eden Sanders, yardıma itiraz eden Cumhuriyetçilere sert tepki gösterdi.

ABD’de başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti başkan aday adayı Bernie Sanders, koronavirüs tedbirleri için yapılacak para yardımına yönelik Cumhuriyetçilerden gelen itirazlara “Milyarderlere ve büyük kârlı şirketlere bir trilyon dolarlık vergi indirimini oylarken sorun yoktu.” diyerek tepki gösterdi.

“Görüyorum ki bazı Cumhuriyetçi meslektaşlarımdan bazıları çok rahatsız. Saatte 10 veya 12 dolar kazanan birinin gelecek dört ay boyunca geçen haftaki maaşlarından daha fazla para alabilecek olmasından dolayı üzgünler.” diyen Sanders, “Aman tanrım! Dünyanın sonu geldi! Böyle bir şey olabilir mi? Saatte 12 dolar alan ve hepimizin eşi görülmemiş bir ekonomik krizle karşı karşıya olan biri normal, düzenli olarak aldığı işsizlik parasına ek olarak 600 dolar alınca dört ay boyunca birkaç kuruş daha fazla kazanmış olacak. Eyvahlar olsun! bunlar da mı başımıza gelecekti? Böyle saçma ve yanlış bir şey olabilir mi? Bu nasıl bir değer sistemi?” ifadelerini kullandı.

“MİLYARDERLERE VERGİ İNDİRİMİNİ OYLARKEN SORUN YOKTU”

Çevirmen Sebla Küçük tarafından yayınlanan videoda Sanders, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu arada buna itiraz eden aynı kişiler birkaç yıl önce milyarderlere ve büyük kârlı şirketlere bir trilyon dolarlık vergi indirimini oylarken sorun yoktu. Ama korkunç bir krizin ortasında kalmış az gelirli emekçiler olunca, onlardan bazıları eskisinden daha fazla para kazanabilecekse sorun oluyor. Eyvahlar olsun! Bunu metinden çıkarmamız lazım.”

“ASGARİ ÜCRETE 10 YILDIR ZAM YAPMADINIZ”

Cumhuriyçilere tepki gösterirken ironi de yapan Sanders, şu ifadeleri kullandı: “O yoksul insanları, bu arada bu McConell tasarısı ilk getirildiğinde birçok Cumhuriyetçi buna karşı çıkmıştı gerçi ama ‘Tamam, 1000 veya 1200 dolar verelim ama yoksullar daha az alsın’ diyorlardı. Çünkü ‘yoksullar aşağıdadır, onların hakkı yok; onlar yemek yemez, onlar kira ödemez, doktora gitmezler… Onlar bizden aşağıda çünkü yoksullar, o yüzden onlara daha fazla para vermeliyiz’. O sorunu çözdük, artık herkes 1200 dolar alacak. Ama bazı Cumhuriyetçi arkadaşlar hala vazgeçmiyor. Yoksulları ve emekçileri cezalandırmak istiyorlar. Asgari ücrete 10 yıldır zam yapmadınız. Asgari ücret saat başına en az 15 dolar olmalı. Bunu yapmadınız. O programı durdurdunuz, bu programı durdurdunuz ve şimdi, aman ne büyük dehşet! Dört aylığına emekçiler normalden birkaç dolar daha fazla para alacak.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin