İşte Jandarma Genel Komutanlığı’nda gizlenen görüntüler

15 Temmuz’un en tartışmalı mekanlarından Jandarma Genel Komutanlığı’na ait yeni güvenlik kamera görüntüleri ortaya çıktı.

Nordic Monitor’ün yayınladığı kamera kayıtlarında, askerlerin hiçbir direniş göstermeden teslim olduğunun görüldüğü 16 Temmuz görüntülerin aksine iddianamelerde subayların polislerle çatıştığı yer almıştı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden keskin nişancıların ateş ettiğinin iddia edildiği gecede 9 kişi hayatını kaybetmişti.

Yere yatırılan askerlere dayak ve şiddetle elbiselerinin çıkartıldığı anlar…

Dayak, darp ve kötü muamelenin yaşandığı komutanlıkta gözaltına alınan askerlerin çıplak vaziyette ağır işkencelere maruz kalacakları spor salonlarına götürülüşleri de kameralara yansıyor.

Gözaltına alınan askerleri spor salonuna götürmek için Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüsler kullanıldı.

Askerler otobüslere bindirilirken polislerin darp ettiği görüntülerde etraftaki kim olduğu bilinmeyen sivil şahısların küfürler savurduğu duyuluyor. Tanık ifadelerinde otobüslere siviller tarafından demir çubuk ve taş yağdırıldığı ifadelere yansımıştı.(sesli video)

Görüntülerde yaralı bir subayın elleri kelepçeli olarak uzun bir süre bankamatiğin yanında bekletildiği daha sonra yerde süründürülerek işkence mekanlarından bir tanesine götürüldüğü görülüyor.

Darbeyi bastırmaya gelen polislerin binadaki bütün kameraları tek tek kırdıkları yine kameralara yansıdı.

Jandarmaya’a it 330 kameraya ait görüntülerin akıbeti henüz bilinmiyor. Komutanlığın etrafında bulunan binalardaki onlarca kameranın görüntüleri 15 Temmuz’dan tam bir ay sonra toplatılmış, birçoğunun 15 Temmuz’a ait görüntülerinin teknik sebeblerle yok olduğu ortaya çıkmıştı.

Yapılan işkence ve kötü muamelelerin kayda alınmaması için 15-16 Temmuz’da bina içinde 28 tane kameranın kırıldığı tespit edildi.

Gözaltına alınanları gösteren kameraların sistematik bir şekilde kayıt almasının engellediği görülüyor.

Daha önce kamuoyuna yansıyan görüntülerde, bir polisin hırsızlık yaptığı daha sonra kamerayı fark edip aldığı eşyayı geri bıraktığı kaydedilmişti. Tanık ifadelerinde askerlere ait kimliklerin, değerli eşyanın ve paranın çalındığı mahkeme kayıtlarına girmişti.

Polislerin binanın 2. ve 11.katında yangın çıkardığı ancak binayı yakmayı başaramadıkları ortaya çıkmıştı. Polisler daha sonra tuttukları tutanakta binayı darbecilerin yakmaya çalıştığını ifade etmişlerdi.

Görüntülerin tamamı ve haberin @nordicmonitor’de yayınlanan İngilizce orijinali için

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin