İstatistikler böyle söylüyor: Virüsü gençler bulaştırıyor, yaşlılar ölüyor

Sağlık Bakanlığı verilerini analiz eden uzmanlar, gençlerin korona salgınının kontrolü konusunda oynadığı kritik role dikkat çekti. Uzmanlara göre, gençlerin ‘dinamik’ hâle getirdiği virüsün ceremesini yaşlılar çekiyor. COVID-19 kaynaklı ölümlerin %95’i, 50 yaş ve üzerinde görülüyor. Hastaların %70’ini ise 50 yaş altındakiler oluşturuyor ve koronavirüs, genç nüfusta daha fazla yayılma imkânı buluyor.

Tüm dünyada yeni korona vakası sayılarında büyük bir artışın gözlendiği şu günlerde, devletlerin açıkladığı istatistikler ve bu verilerin analizi daha büyük bir önem arz ediyor. DW Tükçe’nin haberine göre Sağlık Bakanlığının açıkladığı haftalık COVID-19 raporlarına göre, şu ana kadar koronavirüs nedeniyle ölenlerin yüzde 95’i, 50 yaş ve üzerinde.
COVID-19 kaynaklı ölümlerin çok büyük oranda 50 yaş ve üzerinde görülmesine karşın, hastaların büyük bölümünü daha genç insanlar oluşturuyor. Sağlık Bakanlığı verileri, Türkiye’de hastaların yüzde 70’inin, 50 yaşın altında olduğunu ortaya koyuyor.
Sağlık Bakanlığının açıkladığı “ölüm hızı”na dair veriler ise virüsün 65 yaş üstü için ne derece tehlikeli olduğunu gözler önüne seriyor. Bu veriler, 65 yaş ve üzerindeki her altı hastadan birinin hayatını kaybettiğine işaret ediyor.

GENÇLERDE DAHA FAZLA ASEMPTOMATİK HASTA VAR

Uzmanlara göre bu tablo, virüsü çok büyük oranda gençlerin bulaştırdığını ancak sonuç olarak yaşlıların öldüğünü gösteriyor. Genetik ve sinirbilim uzmanı Doç. Dr. Çağhan Kızıl, söz konusu durumu, “Genç nüfusta daha fazla asemptomatik insanlar var. 65 yaş üzeri ve riskli gruptaki diğer kesimlerse virüse maruz kaldıklarında daha fazla ölüm riskiyle karşı karşıyalar. Dünyada bu oranlar gittikçe açılıyor ve hastalık daha fazla gençlerde yayılıyor. Daha dinamik hâle geliyor virüs ve yaşam kayıplarıysa ileri yaşlarda ortaya çıkıyor.” sözleriyle açıklıyor.

EN BÜYÜK ZORLUK ASEMPTOMATİK TAŞIYICILAR

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Esin Şenol ise taşıyıcı konumundaki gençlerin oluşturduğu riske dikkat çekiyor. Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Şenol, “Salgının kontrolü konusunda karşılaştığımız en önemli zorluk, kendini hasta hissetmediği için dinlenme ve doktora başvurma ihtiyacı duymayan, ‘taşıyıcı’ gibi virüs dolaştıran vakalar. İleri yaş grupları, virüsü kapmaya ve hastalığı şiddetli geçirmeye daha yatkınlar. Bu nedenle ‘taşıyıcı’ gibi virüsü dolaştıranlar en çok gençler arasında görülüyor.” ifadesini kullanıyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin