İstanbul’un zemini güven vermiyor: “6 şiddetindeki deprem bile öldürür”

İstanbul Sarıyer Belediyesi’nin düzenlediği “Sarıyer’in Depremselliği ve Kentsel Dönüşüm” konferansta konuşan Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür, “Zekeriyaköy ve Sarıyer bölgesindeki zemin çok iyi bir zemin değildir. Oldukça sorunlu bir bölgedir. 6 büyüklüğündeki bir deprem dahi büyük can kayıplarına yol açar” dedi.

Beklenen büyük Marmara depreminde Sarıyer’in oldukça etkileneceğini belirten Görür “Zekeriyaköy ve Sarıyer bölgesindeki zemin çok iyi bir zemin değildir. Oldukça sorunlu bir bölgedir. Sarıyer’de gerçekleşebilecek 6 büyüklüğündeki bir deprem dahi büyük can kayıplarına yol açar. 8 büyüklüğünde oluşabilecek bir depremde ise yollarda 10 santim derinliğinde çukurlar oluşacak, ağır eşya yerinden oynayacak, alt yapı tamamen çökecek, binaların sağlam kalma olasığı yok denecek kadar azdır. Basit yapıdaki binalar tamamen çökecek” diye konuştu.

Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür

Hükümetin kendilerine deprem araştırmaları sırasında herhangi bir destekte bulunmadığını aktaran Güngör, “Bütün proje ve araştırmaları kendi imkân ve çabalarımızla yaptık, herhangi bir şekilde maddi ve manevi bir destek almadık. Halbuki bu araştırmalar hayati önem taşıyor, hükümetin bu konuda daha duyarlı bir yaklaşım içerisinde olmasını beklerdik” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin