İstanbul’un en büyük hastanesinde ‘döner sermaye’ protestosu

İstanbul’un en büyük hastanesi olan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ndeki sağlık çalışanlarına 4 aydır ek ödeme yapılmıyor.

Bu zamana kadar döner sermayeden kazandıkları ek ödemeleri alamayan sağlık çalışanları, bu durumu protesto etmek için hastane içinde alkışlı protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Tüm girişimlerine rağmen sağlık çalışanları bu zamana kadar hastane yönetiminden herhangi bir karşılık alamamıştı.

TTB eski başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel konuyla ilgili, “Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde hekimler, Haziran ayından bu yana ek ödemelerin kimi aylarda hiç yapılmaması kimi aylarda ise yetersiz yapılması ve çalışma güvenliği konusunda sıkıntılar yaşanması nedeniyle bir yürüyüş gerçekleştirerek haklarını aradı.” paylaşımında bulundu.

 

Geçtiğimiz Mayıs ayında açılan Başakşehir Şehir Hastanesi’ne çok sayıda uzman doktor ve pratisyene ataması yapılmıştı. Hastanede yeterli bütçe olmadığı gerekçe gösterilerek ek ödemeleri yatırılmıyordu.

Haziran ayından itibaren tüm çalışanlara döner sermaye yatırılmadığına dikkat çeken hastane çalışanları, “Başhekim ve yardımcılarıyla görüştüğümüzde bize hastanenin şuanda kendisini döndürecek kadar para kazanmadığını söylediler. Maliye Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğü ve oradan bir bütçe talep edileceği bir kararnameyle çalışanlara dağıtılacağı söylendi. Eylül ayı içerisinde döner sermeyenin dağıtılacağı bildirildi ancak hala böyle bir durum söz konusu değil.” ifadelerini kullanıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin