İstanbul’da şiddetli yağış; Üsküdar’da kara ile deniz birleşti

İstanbul’da başlayan sağanak yağmur sebebiyle yollar su altında kaldı. Kabataş-Bağcılar tramvay seferi yağıştan dolayı yapılamıyor. Üsküdar’da deniz kara ile birleşti, vapur seferleri iptal edildi, Kapalıçarşı’yı su bastı.

Su baskınına uğrayan Unkapanı alt geçidinde ise bir ceset bulundu. Belediye ekiplerinin su tahliye çalışmaları sırasında rastladığı cesedin kimliği henüz açıklanmadı.

DHA’nın haberine göre, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı uyarılarının ardından İstanbul’da beklenen yağış öğleden sonra başladı. Etkili olan şiddetli yağmur sebebiyle yollar ve bazı alt geçitler su altında kaldı, vatandaşlar zor anlar yaşadı. Trafikte araçlar mahsur kaldı. Kabataş-Bağcılar tramvay seferi oluşan su birikintileri yüzünden yapılamıyor.

T3 Kadıköy-Moda tramvay hattında enerji kesintisi sebebiyle sefer yapılamadığı duyuruldu. Üsküdar’da, sahilde oluşan su birikintisi, adeta denizle karayı birleştirdi. Vatandaşlar, göle dönen Üsküdar Meydanı’nda paçalarını sıvayıp suların içinde dolaştı.

Kapalıçarşı’yı su bastı

Yağışın etkili olduğu noktalardan biri de tarihi Kapalıçarşı oldu. Çarşı içini kısa sürede su bastı. Dükkanlar sular altında kaldı. Kapalıçarşı esnafı dükkanlara dolan suyu tahliye etmek için uzun süre çaba sarf etti.

İstanbul’da yağış özellikle Avcılar, Sefaköy, Bahçelievler, Çatalca, Zeytinburnu, Sarıyer, Fatih, Esenyurt, Kadıköy, Üsküdar, Tuzla ve Pendik ilçelerinde etkili oluyor.

Meteoroloji, bugün için yağışların; Batı Karadeniz ile Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bilecik, Ankara, Kırıkkale ve Çankırı çevrelerinde de yerel olarak kuvvetli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu ve Sinop çevrelerinde yer yer çok kuvvetli olacağını açıklamıştı.

EMİNÖNÜ ESNAFI: 2 MİLYON LİRALIK ZARARIMIZ VAR

Yağış sonrası Eminönü’ndeki taşıt ve yaya alt geçitlerini su bastı. Yaya alt geçitinde yer alan dükkanlardaki mallar kullanılamaz hale geldi. Çarşı esnafı, yaklaşık 2 milyon liralık zararlarının meydana geldiğini söyledi. Etkili olan sağanak yağış nedeniyle Eminönü’ndeki yaya alt geçidinde yer alan çarşıdaki dükkanları su bastı. Çarşıya dolan metrelerce su nedeniyle iş yerleri su altında kaldı.

“ADAM BOYU SU VARDI”

Su basan alt geçitte yer alan dükkan çalışanı Abdullah Şahin, “15 senedir burada yan taraftaki dükkanda çalışıyorum. Daha önce de 2-3 defa su basmıştı. Buranın alt yapısı kötü olduğundan burada adam boyu su vardı. Bu malların hepsi burada ziyan oldu. Bu esnafların en az 12 tane dükkanı vardı, her birinin 250 bin liralık zararları var. 10 dakika içinde vatandaşları boşaltmasak zaten burada mahsur kalıyorlardı. Unkapanı’nda bir kişi ölmüş, biz hep bant çektik buraları kapattık. İnsanları zor çıkardık buradan. Çoğu insan zaten az daha boğulacaktı. Kendi imkanlarımız ile suyu çekmeye çalışıyoruz. Hasarımız 1,5- 2 milyon vardır rahat. Islaklar komple çöpe gidecek zaten, kurulardan da bunlar var. 12 tane dükkandan kalan hepsi şu. Diğerleri içerde, içeriye hiç daha elimizi vurmadık zaten içeriye de elektrik akımı olduğundan giremiyoruz” dedi.

“KENDİ İMKANLARIMIZ İLE SUYU DIŞARI ATMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Eminönü alt geçidindeki elektronik eşya dükkanı çalışanlarından Ömer Sarıkaya ise, “Saat 12’de yağmur aşırı derecede yağmaya başladığında giderlerin tıkanmasıyla birlikte suyu üç ayrı yerden çekiyoruz. Saat 18.00 olmasına rağmen, 6 saattir İSKİ’den ya da itfaiyeden bir yardım alamadık. Kendi imkanlarımız ile suyu dışarı atmaya çalışıyoruz. Çok büyük bir hasara maruz kaldık. Bizimki elektronik ürünler dükkanıydı. Hiç kullanılma ihtimalleri yok, hepsi şu anda suyun içerisinde, dükkandaki bütün malımız, bütün sermayemiz gitti. Kurtarabildiğimiz mal yok. Hala su içeride, kurtarmaya çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin