İstanbul’da 2. baroya izin çıktı

Türkiye Barolar Birliği (TBB), 2 binin üzerinde avukatın imzasıyla İstanbul’da ikinci baro kurulması için başvuru yapan dört kişilik kurucular kurulunu, işlemleri yapmak üzere görevlendirdi.

Bir kentte birden fazla baro kurulmasına olanak tanıyan kanun teklifi AKP ile MHP’lilerin imzası ile 11 Temmuz’da Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilmiş, 15 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Yasaya göre avukat sayısı 5 binden fazla olan kentlerde, en az 2 bin avukat bir araya gelerek yeni baro kurabilecek.

İstanbul’da ikinci baronun kurulması için dün, 2 binin üzerinde avukatın imzasıyla TBB’ye başvuru yapılmıştı. Baro kurucular kurulunda yer alan avukat Cavit Tatlı, birliğin, kendisiyle diğer üyeler Şengül Karslı, Necati Ceylan ve Niyazi Paksoy’a kuruluş işlemleri için yetki verdiğini söyledi. Yetki belgesinin, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu tarafından kendilerine verildiğini belirten Tatlı, en kısa sürede kuruluş genel kurulunun toplanacağını, böylece yeni baronun kuruluşunun tamamlanacağını ifade etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin