İstanbul Valisi: İstanbullu hasta işe gidiyor, çünkü işten atılmaktan korkuyor

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kentte koronavirüsle mücadele konusunda belediye başkanı Ekrem İmamoğlu ile sürekli temasta olduklarını söyledi. İstanbulluların hasta oldukları halde işe gittiklerini anlatan Yerlikaya, bunun nedeninin işten atılma korkusu olduğunu belirtti.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, şehirdeki yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının patlamasının ardından eleştirdiği Yerlikaya’dan telefon aldığını yazdı bugünkü köşesinde. Yerlikaya’nın, “Tüm olanlar için bir günah keçisi, bir kurban arıyorsanız ben buradayım. İstanbullu hasta hasta işe gidiyor. Çünkü Covid’den korkuyor ama işten atılmaktan daha çok korkuyor. Bu noktada bir sorun var.” dediği ni aktaran Altaylı’nın köşe yazısına göre Yerlikaya şunları söyledi:

BAŞINDAN BU YANA UYARILARIMIZI YAPTIK

“Ekim ayında İstanbul’da salgının en üst seviyeye geleceğini İl Pandemi Kurulumuzda öngörmüştük. Tatilden dönecek olanlar, köylerinden, memleketlerinden gelecek olanlarla beraber bir yükseliş olacağını biliyorduk. Bununla ilgili olarak başından beri uyarılarımızı yaptık.
Siz lokanta ve kafelerin doluluğundan ve denetimsizlikten söz etmişsiniz. Doğrudur. Ama denetim yapmıyoruz demek bize haksızlık. Emniyet ve jandarma ile birlikte 21 Eylül ile 25 Ekim arasındaki 34 günlük sürede toplam 49 bin 767 ihbarı değerlendirmişiz. Bunun yanı sıra re’sen yaptığımız denetim sayısı 1 milyon 643 bin 590. Toplamda 1 milyon 693 bin 357 denetim yapılmış. Buna karantinada olması gerekenleri kontrol için yapılan denetimler de dahil.

“EKREM BAŞKAN’LA SÜREKLİ TEMAS HALİNDEYİZ”

Emin olun ki, pandeminin başından beri en yakın çalıştığım kişi Büyükşehir Belediye Başkanımız. Benim işim siyaset değil. Hizmet. Bunun için de Ekrem Başkan’la sürekli temas halindeyiz. Çok da iyi çalışıyoruz bilesiniz. Hiçbir sıkıntı yok.

İstanbul’da salgının yeniden yükselmesindeki en önemli neden toplu ulaşım. Bunu unutmayalım. Bu toplu ulaşımı rahatlatamazsak bu salgını kesemeyiz. Bunu da taşıt sayısını arttırarak yapamayız. Metrobüs zaten limitte. 17 saniyede bir otobüs geçiyor. Bunu daha da kısa süreye indiremeyiz. Diğer hatlarda da sefer sayısını arttırsak bu kez de durak yoğunluğu sorun olarak karşımıza çıkıyor. Vatandaşa durakta bekleme diyemeyiz.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin